Haberler

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Engelli Seçmenlere Önemli Uyarı

Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) Hakkari İl Müdürlüğü, engelli vatandaşların seçme hakkını kullanmalarına yönelik kolaylaştırıcı uygulamalar hakkında açıklamada bulundu.

ASP tarafından yapılan açıklamada, yapılacak milletvekili seçimi konusunda Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre engelli vatandaşların www.YSK.gov.tr adresinden ‘Yurt İçi Seçmen Sorgulama’ bölümüne gerekli bilgileri girerek engellilik durumlarını sorgulayabileceklerini bildirdi. Açıklamada, “Ayrıca sorgulama ekranına e-posta adreslerini veya cep telefonu numaralarını girip kaydetmeleri durumunda, seçimlerle ilgili kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını alabilirler.

Eğer ki engellilik durumları yok gözüküyorsa, engelli vatandaşlarımız 27 Mart 2015 tarihine kadar ‘Engelli Beyan Formu’ ve ‘Kimlik Fotokopisi’ ile bizzat veya bir yakını aracılığıyla seçim kuruluna ve kurula gönderilmek üzere muhtarlığa başvurmaları halinde 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi oylarını aile bireyleri ile birlikte sandık kurulan yerlerin giriş katlarında kullanabilirler. Ayrıca 298 Sayılı Kanunu’nun 74. maddesi uyarınca, engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için sandık ataması yapılırken göz önünde bulundurulmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden görme ve ortopedik engellilerin listesi elektronik ortamda istenmekte ve alınan bilgiler seçmen kütüğüne işlenip muhtarlık bölgesi askı listelerinde (E) harfi ile gösterilmektedir.

Oy verme günü sandık başına gelen engelli seçmenler, tıpkı gebe hasta ve yaşlı seçmenler gibi bekletilmeden öne alınıp oy kullandırılırlar. Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıları açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oyunu kullanabilir. Bir seçmen sadece bir engelliye yardım edebilir, birden fazla engelliye yardım edemez. Ayrıca engelli seçmene yardım edenlere de öncelik verilebilir. Engelli seçmene yardım eden akrabasının, engelli ile aynı soyadı taşımasına gerek yok. Yani her akrabası engelli seçmene oy kullanmada yardım edebilir. Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma sırasında yardım edemez. Milli eğitim Bakanlığı’na, seçimlerde engelli vatandaşlarımızın daha rahat oy kullanabilmeleri için gerekli tedbirlerin alınması istenmiştir. Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nün yazısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün uygun görüşü üzerine www.ysk.gov.tr web sayfası görme engelli vatandaşlarımızın kolayca erişebileceği hale getirilmiştir” denildi.

İHA

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu