Dünya

Almanya’da Yaşlı Nüfus Oranı Büyüyor

Almanya’da yaşlı insan sayısı artmaya devam ediyor. Yapılan araştırmada 10 yıl içinde emeklilerin sayısının da önemli ölçüde artacağı belirtildi. 50 yıl içinde Almanya giderek yaşlanan bir topluma dönüşecek.

Federal İstatistik Dairesi’nin, bir grup uzmanın analizleri ve geleceğe yönelik koordineli nüfus projeksiyonu tahmini verileri tanıtıldı. Hesaplamanın gelecek modelleri, 31 Aralık 2021 son tarihindeki nüfus rakamlarına dayanıyor ve doğum oranı veya Almanya’ya göç gibi farklı gelişmeleri içeren çeşitli senaryolar değerlendiriliyor.

Federal İstatistik Dairesi’nin projeksiyonu, 2070 yılına kadar, yani 50 yılı kapsıyor. Geçen yılın sonundaki verilere göre Almanya’da yaklaşık 83.2 milyon kişi yaşıyor. Federal İstatistik Dairesi’ne göre nüfusun yaş ortalaması şu anda 45. Almanya’da 1990 yılında yaş ortalaması 39 olarak kayıtlara geçmişti. Şu anda Almanya’da dünyaya gelen bir bebek için kadınlarda beklenen ortalama yaşam süresi 83.38 yıl, erkekler için ise bu süre 78.54 yıl. Farklı senaryolara göre, bu ortalamalar 2070 yılında kadınlar için 86.1 ile 90.1 yıl arasında ve erkekler için 82.6 yıl ile 86.4 yıl arasında olacak.

Uzmanların modellemelerine göre, Almanya’daki toplam Nüfus da gelecekte önemli ölçüde azalabilir. Burada da göç belirleyici bir kriter. Federal İstatistik Dairesi’ne göre nüfus, büyük ölçüde Ukrayna savaşının bir sonucu olarak yaşanan göçler nedeniyle sadece bu yıl yaklaşık 1 milyon artarak 84 milyonu aştı.

Hürriyet Avrupa

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu