Ajanda

Antalya’da, Özel Gereksinimli Bireyler İçin Ücretsiz Yaz Okulu

Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi, yaz okulu ve yüzme kursu ile eğitim ve sosyal gelişime katkı sağlamaya devam ediyor. Bu yılki yaz okuluna 250 kişi kayıt yaptırırken, 56 öğrenci ise yüzme kursuna kayıt oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel gereksinimli bireyler için Döşemealtı ilçesinde hizmet veren Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ücretsiz yaz okulu başladı. Engelli bireylerin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak ve verimli bir tatil süreci geçirmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen yaz okulu yoğun ilgi görüyor. 250 özel bireyin katıldığı yaz okulunda çeşitli branşlarda özel bireylere eğitim veriliyor. Yaz okulunun en çok ilgi gören branşları arasında yüzme kursu yer alıyor. Fizik tedavi seanslarına ek olarak yüzme eğitimi alan özel bireylerin kas iskelet sistemleri yüzme sporu ile güçlendiriliyor. Havuzda görevli öğretmen ve cankurtaran hazır bulunuyor. Özel bireyler yaz okulunda hem eğleniyor hem de çeşitli etkinliklerle yazı dolu dolu geçiriyor.

“Yaz Okulunda Sosyalleşiyorlar”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetler Şube Müdürü Fatin Iltar, “Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik çerçevesi içinde engelli bireyleri ve çocuklarımızı unutmayarak rehabilitasyon merkezimizde ücretsiz yaz okulu uygulamasına bu sene de devam ediyoruz. Okulumuzun mevcut öğrencilerine sosyalleşmeleri ve fizik tedavi seanslarına katkıda bulunmak adına yaz okulumuzda yüzme kursu açtık. Yaklaşık 250 civarında öğrencimiz yaz okulunda çeşitli branşlarda eğitim alıyor. Bunların 56 tanesi de yüzme eğitimi alıyor. Havuzumuzda görevlilerimiz, cankurtaranımız mevcut. Ailelerimiz de çocuklarını gözetim altında tutuyor. Bu etkinliklerimiz yaz boyunca devam edecektir” dedi.

“15 Yıldır Okuldan Hizmet Alıyoruz”

Rehabilitasyon merkezinden 15 yıldır hizmet aldığını ifade eden Hamire Kuzucu, 30 yaşındaki oğlu Sinan Kuzucu’nun yüzme kursunu çok sevdiğini ve tedavisine de ciddi katkı sağladığını aktardı. Kuzucu, “Okuldan etkinlikleriyle, tedavisiyle, yüzme eğitimleriyle ve öğretmenlerin ilgisiyle gerçekten çok memnunuz. Oğlum da serebral palsi ya da diğer bir ifadeyle beyin felci hastalığı var. El ve ayağında motor becerilerini yerine getiremediği için fizik tedavi görüyor. Yaz okulunda çok eğleniyorlar, hem de yüzme bütün kaslarını çalıştırdığı için tedavisine büyük katkı sağlıyor. İhtiyacı olan herkesin bu okuldan hizmet almasını isterim” diye konuştu.

“Terapi Sonucu Konuşması Düzeldi”

Konuşma geriliği olan 7 yaşındaki kızının tedavi sonucu artık rahatlıkla konuştuğunu ifade eden Selami Aksay, yaz kursunu da çok başarılı bulduğunu söyledi. Aksay, “Dil terapisi için çocuğumu getirmiştim şu anda konuşması düzeldi. Buradaki arkadaşlarına kaynaşması konuşmasına katkı sağladı. Yaz okulundan çok memnunuz. Çocuğum çok hevesli, yüzmeyi de epey öğrendi sayılır” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu