Engelli HaklarıHaberler

Araçlardaki ÖTV Artışı En Çok Engellileri Vurdu

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, araçlardaki yüksek fiyat ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artışının en çok da engellilere vurduğunu kaydetti.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve kur yükselişi sonrası araç fiyatlarının son 3 yıl içinde yüzde 200’den fazla artması en çok da engelli ve engelli ailelerini vurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, engellilere tam anlamıyla bir ÖTV darbesi vurulduğunu dile getirdi. Engellilerin yoğun taleplerini dikkate alan Dr. Şevkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmada son olarak 2021 yılı için engelli araç ÖTV sınırının yeniden değerleme oranına göre sadece yüzde 9,1 oranında arttırıldığını ancak araç fiyatlarının yüzde 200’den fazla artış gösterdiğine işaret etti.

“ARAÇ FİYATLARININ ARTIŞI DİKKATE ALINMIYOR”

2020 yılında engelliler için araç alım değerleme oranının 303 bin lira seviyesinde iken 2021 yılında 330 bin lira seviyesine çıktığını ancak 1 yılda araç fiyatlarındaki yüzde 200’ün üzerindeki fiyat ve ÖTV artışının dikkate alınmadığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Engelliler artık neredeyse orta sınıf araçlara ulaşamaz duruma gelmiştir. Maddi durumu araç alımına el vermeyen engelli kardeşlerimiz zaten hiç bir şekilde bu hakkını kullanamamaktadır” dedi.

“YURTTAŞ, HAKKINI KULLANMAK İSTİYOR”

Yurttaşın kendisine tanınan bu hakkı, imkanı ve ihtiyacı dahilinde, suistimal etmeden, en iyi şekilde değerlendirmek istemekte oldukça haklıdır olduğunu dile getiren Dr. Şevkin, “Engelliler aldığı aracı 5 yıl süreyle kullanmak zorundadır. Şayet bu konuda bir suistimal olduğu düşünülüyorsa bunun denetim ve takibini yapmak devletin sorumluluğudur” diye konuştu.

“UYGULAMA DÜZELTİLMELİDİR”

Vergi ve ÖTV artışlarıyla, engellilerin hakkını elinden almaya çalışmanın kabul edilemeyeceğini vurgulayan Dr. Şevkin, “Engellilere engel çıkaran bu uygulamanın derhal düzeltilmesini talep ediyorum” ifadesini kullandı.

yeniadana.net

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu