Sosyal Sorumluluk

Atakum’da, Engelli Bireyler İçin Projeler Gerçekleştiriliyor

Atakum Belediyesi ile Atakum Kent Konseyi iş birliğinde engelli bireyler için hayata geçirilen projelerle, kentte örnek bir dayanışma sergileniyor. Engelli Meclisi, tekerlekli sandalye dağıtımı, AtaKart desteği, sanat ve spor etkinlikleri gibi çalışmalarla engelli bireylerin sorunlarını çözmek ve toplumsal hayata aktif katılımlarını sağlamak hedefleniyor.

“356 Tekerlekli Sandalye İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıldı”

Engelli Meclisi Başkan Nadide Döktür ve meclis üyeleri; Atakum Belediyesi’nin desteğiyle vatandaşların sorunlarını birebir takip etmek ve taleplerini dinlemek için bugüne kadar 250 engelli bireye ziyaret gerçekleştirdi. Yürütülen çalışmalarla, 350’si manuel, 6’sı akülü olmak üzere toplam 356 sandalye, 4 hasta yatağı ve 50 koltuk değneği ihtiyaç sahiplerine teslim edildi. Ekonomik sorun yaşayan vatandaşlar için ise gıda kolisi desteği verildi. Bugüne kadar 50 engelli bireye AtaKart dağıtıldı. Vatandaşlar kartlardaki puanlarla aylık gıda ve temizlik ürünleri ihtiyaçlarını karşıladılar.

Meclisin, sanat ve spor alanındaki çalışmaları da hız kesmedi. Heyecanlı ve eğlenceli spor karşılaşmaları sonrasında Atakum Belediyespor bocca ve badminton dalında dereceye giren sporcular, ödüllerini düzenlenen törenle aldılar. Meclis üyeleri ve engelli çocuklar Down Sendromu Farkındalık Haftası nedeniyle Nuri Asan Tesisleri’ne ziyaret gerçekleştirildi. Minikler, takım formalarını giyerek Samsunspor A Takımı sporcuları ile yeşil sahada antrenman yaptı.

Engelli meclis üyeleri, engelli öğrenciler ve Atakum Halk Eğitim Merkezi’nin engelli hocalarından oluşan Gökkuşağı Korosu verdiği konserlerle beğeni topladı. Yoğun katılımın olduğu konserler, sanatseverlerden büyük alkış aldı. Atakum Belediyesi Ata Çocuk Çocuk Gelişim Merkezi öğrencileri ile boyama ve resim çalışmasından hobi bahçesinde fide dikimine minikler, birçok etkinlikte aktif rol aldı.

Engelli Haftası dolayısıyla düzenlenen paneller ve engelli bireylerin resim ve el emeği ürünlerinden oluşan sergiler ziyaretçilerin beğenisini kazandı. Atakum Belediye Başkanı Av Cemil Deveci’nin katılımıyla sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve engelli bireylerle gerçekleştirilen yürüyüşler kamuoyunda ses getirdi. Engelli bireyler, sorunlarını ve taleplerini tüm dünyaya duyurma imkanı buldular. Atakum Belediyesi, kent genelinde engelli bireyler için bozuk rampaların onarım işlemlerini tamamlayıp, bireylerin kullanımına hazır hale getirdi.

Belediyenin Evde Destek Hizmetleri engelli bireylere saç bakımından temizliğe ve market alışverişine kadar birçok alanda destek oldu.

İHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu