Haberler

Bakan Yanık: Aile Destek Merkezi Sayısını 2023 Yılı İçerisinde Artıracağız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadınların kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlaması için faaliyet gösteren Aile Destek Merkezi (ADEM) ve Sosyal Destek Merkezi (SODAM) sayısının 2023 yılı içerisinde artırılacağını açıkladı.

ADEM ve SODAM’larda kadınlara yönelik psikososyal, sosyokültürel, mesleki gelişim ve kişisel gelişim konularında kurs ve eğitimler verdiklerini ifade eden Bakan Yanık, “2023 yılı içinde bu merkezlere toplamda 1,2 milyar TL kaynak aktararak kadınlarımızın kişisel gelişimlerine katkıda bulunacağız” dedi.

“429 Yeni Merkez Açılacak”

Kadınların sosyo-ekonomik olarak gelişmelerini hedeflediklerini ve bu amaçla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Bakan Yanık, “Güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı kalkınma için kadınların eğitim ve ekonomik teşvikler ile desteklenmesinin kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda kadınların kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlaması için faaliyet gösteren Aile Destek Merkezi (ADEM) ve Sosyal Destek Merkezi (SODAM) sayısını 2023 yılı içerisinde artıracağız. Bu yıl itibarıyla 43 ilde 330 merkezle hizmet sunan ADEM sayısını 656’ya çıkartacağız. Hali hazırda 18 ilde faaliyet gösteren 43 SODAM sayısını da 116’ya yükselteceğiz” diye konuştu.

“Merkezlerde Kreş Açılması Zorunlu”

Bakan Yanık, merkezlerden daha fazla kadının faydalanabilmesi için kreşlerin de bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu kurs ve faaliyetlere katılacak kadınlarımızın aile hayatlarının olumsuz etkilenmemesi için ADEM ve SODAM’larda çocuk oyun odalarının açılması zorunlu. Böylece faydalanıcıların çocuklarının kurslar sırasında vakit geçirmelerini sağlıyoruz”

Merkezlerde en fazla el sanatları, kuaförlük ve giyim kurslarının rağbet gördüğünü belirten Bakan Yanık, “Bunlara ek olarak Halk Eğitim Merkezlerinden gelen usta öğreticiler tarafından terzilik, aşçılık, bilgisayar, okuma-yazma, halı dokumacılığı, yabancı dil, yağlı boya, satranç kurslarının yanı sıra müzikal, kültürel, sosyal ve sportif kurslarımız da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“ADEM’lerden 2,7 Milyon Kadın Yararlandı”

Mesleki ve kişisel gelişim kurslarının yanı sıra aile içi iletişim, temel afet bilinci, sağlıklı beslenme ve çocuk haklarına dair eğitimlerin de bulunduğunu belirten Bakan Yanık, “2012 yılından bu yana faaliyet gösteren ADEM’lerden 2,7 milyon 2014 yılından itibaren açtığımız SODAM’lardan da 330 bin kadınımız yararlandı” dedi.

aile.gov.tr

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu