Kültür Sanat

‘Bana Maviyi Anlat’ Filminde Engelliler Başrolde!

Trabzon’da görme engelli Ayşe Tezgit ile işitme engelli Berk Aydın’ın ilk kez kamera önüne geçip, başrol oynadığı, karanlığa ve sessizliğe mahkum iki gencin aşkını anlatan “Bana maviyi anlat” adlı festival filminin çekimleri tamamlandı.

Filmin yapımcısı Fatih Zaman, “Bu filmde görme ve işitme engellilerin yanı sıra bedensel engelliler, Down sendromlular, MS hastaları da oynuyor. Onların bir engeli yok, biz onlara engeliz ve neler yapabileceklerini gösterdik. Gerçekten imkan verilirse neler yapabileceklerini gösterdik” dedi.

Görme engelli Ayşe Tezgit ile işitme engelli Berk Aydın’ın ilk kez kamera önüne geçtiği, karanlık ve sessiz dünyalarında sıkışıp kalan iki genci ve birbirlerine duyduğu aşkla engelleri aşma mücadelesini anlatan “Bana maviyi anlat” isimli festival filmi tamamlandı. Trabzon’da 9 ay önce çekimlerine başlanan ve 1 ayda tamamlanan filmde Turgay Tanülkü, Ayşen İnci gibi çok sayıda ünlü oyuncu rol aldı. Engelli bireylerin hayata tutunmaya çalışırken verdikleri mücadeleyi anlatan filmde ayrıca down sendromlu, MS hastası ve bedensel engelliler de rol aldı. 8 Nisan’da Trabzon’da galası yapılacak film, ulusal ve uluslararası festivallerde sergilenecek.

“Görme Engelli Birisi Arayıp Maviyi Anlatmamı İstedi”

“Bana maviyi anlat” filminin senaristi ve yapımcısı Fatih Zaman, pandemi döneminde kaleme aldığı filmin ortaya çıkış hikayesinin, radyo programı yaptığı dönemde yaşadığı bir olaya dayandığını anlattı. Fatih Zaman, “2013 yılında radyoda çalıştığım dönemde gece saat 01:00’den sabah 05:00’e kadar, soru cevap şeklinde bir program yapıyordum. Bir gün birisi aradı ve ‘bana maviyi anlatır mısınız’ dedi. Mavi denizdir, gökyüzüdür diyerek anlattım. ‘Mavi umudun da rengi midir, bana umudun rengini anlatın’ deyince nasıl anlatacağımı bilemedim. Karşılık olarak, ‘Görme engelliyim, maviyi merak ediyorum ve gözlerimiz açılacağını umuyorum ve umudun rengini merak ediyorum’ dedi. Programdan sonra kendisini radyoya davet ettim, görüştük ve gerçekten görme engelli olduğunu gördüm. Gencebay isimli bu arkadaşıma o dönemde, günün birinde bir film yapıp adını ‘bana maviyi anlat’ yapacağımı ve kendisini sahneye çıkartacağımı söylemiştim. Filmi yapıp hayallerime kavuştum” dedi.

“Engellilere İmkan Verilirse Neler Yapabileceklerini Gösterdik”

Filmde çok sayıda engelli bireyin rol aldığını belirten Zaman, “Bu filmde görme ve işitme engellilerin yanı sıra bedensel engelliler, Down sendromlular, MS hastaları da oynuyor. Burada şunu söylemek istedik. Onların bir engeli yok, biz onlara engeliz ve neler yapabileceklerini gösterdik. Gerçekten imkan verilirse neler yapabileceklerini gösterdik. Çok güzel bir proje oldu. Senaryo aşamasındayken dünyanın birçok ülkesinden davet aldık. Uluslararası festivallere katılacağız. Ülkemizin adını dünyaya duyurmanın, mavinin umudun rengi olduğu göstermenin amacındayız. Filmin finali büyük sürprizle bitiyor. Herkes duygulanacak, ağlayacak” diye konuştu.

“Bizler de Engelli Adayıyız”

Engelli bireylerin sinemada yer almasının önemli olduğunu söyleyen Zaman, “Sette çalışma süreci çok zordu. Başrollerden birisi görmüyor, diğeri duymuyor. Görme engelli arkadaşımız nereden yürüyeceğini bilemiyordu, işitme engelli arkadaşımıza kızın elini tutmasını istediğimizde derdimizi anlatamıyorduk. Bugün bizler sağlıklı bireyleriz ama yarın ne olacağımız belli değil. Yakın zamanda yaşadığımız deprem felaketinde birçok insan engelli oldu. Bizler de engelli adayıyız. Fırsat verildiği zaman neler yapabileceklerini gösterdik. Down sendromlu kardeşlerimizin oynadığı sahneler bizi bazen duygulandırdı, bazen güldürdü. Bedensel engellinin yolda yürürken nelerle karşılaştığını herkesin bildiği durumların haricindeki olayları filmde göreceğiz” dedi.

“Cannes ve Berlin Film Festivallerine Başvuracağız”

Ulusal ve uluslararası festivallere katılacaklarını anlatan Zaman, “Dünyada sadece engellilerle ilgili projelerin olduğu 8 tane festival var, bunlara başvuracağız. Cannes ve Berlin Film Festivallerine de başvuracağız. Projemize çok güveniyoruz. Kültür ve turizm Bakanlığı destekli bir proje ve inşallah ödüllerle döneceğiz” ifadelerini kullandı.

61saat.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu