DünyaSağlık

Belçika, 6 Milyon Doz Koronavirüs Aşısını İmha Edecek

Belçika’da 6 milyon doz kovid aşısının imha edileceğini açıkladı. Sağlık Bakanı, sonbaharda alınacak yeni aşılara yer açmak için bu kararı aldıklarını söyledi. Belçika federal hükümetinin elinde bulunan 6 milyon doz Covid-19 aşısının artık etkili olmayacağı gerekçesiyle imha edileceği bildirildi.

Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, parlamentodaki oturumda milletvekillerine Belçika’nın elinde 15,3 milyon dozluk aşı rezervinin bulunduğunu söyledi. İlk geliştirilenlerle kıyaslanınca virüsün Omicron BA.4/5 alt varyantlarına karşı geliştirilen aşıların daha etkili olduğunu vurgulayan Vandenbroucke, “Bu nedenle elimizdeki ilk aşıları kullanamayız. Bunlar en kısa sürede imha edilecek” dedi. Vandenbroucke, imha edilecek aşıların 2,6 milyon dozunun Moderna, 3,3 milyon dozunun ise Pfizer/BioNTech tarafından üretilen mRNA aşıları olduğunu açıkladı.

“Geçen yıl 1.3 milyon doz aşının imha edilmişti”

Belçika hükümeti, geçen yıl nisan ayında da Covid-19 salgını sırasında temin edilen 98,5 milyon euro’luk maske, test ve ilacı son kullanma tarihleri dolduğu veya kalitelerinin kötü olduğu gerekçesiyle imha etmişti. Temmuz 2022 de de 1,3 milyon doz aşının imha edildiği açıklanmıştı.

Mayıs 2022’de ise Belçika’nın Ukrayna’ya gönderdiği 280 bin ilaç ve 140 bin şırınganın kullanım sürelerinin dolduğu, 3,4 milyon euro’luk malzemenin çöpe gittiği belirtilmişti.

Yeni Şafak

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu