Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi Serap Şimşek Yavuz Uyardı: Bu Kış Bol Virüslü Geçecek

Son iki yıl maske takarak geçirdik. Önlemler sadece koronavirüsten değil, başka enfeksiyon hastalıklarından da uzak tutmaya yaradı. Ancak artık önlemler kaldırıldı. İşte bu nedenle grip, nezle gibi son 2 yılda daha az rastlanan hastalıklarda bu kış artış bekleniyor. Uzmanlar aşı tavsiyesinde bulunuyor.

Grip, nezle, soğuk algınlığı vakalarında artış bekleniyor. Koronavirüs tedbirleri başka enfeksiyon hastalıklarının da yayılmasını azaltmıştı. Uzmanlara göre, önlemler kaldırılınca bu kış bol virüslü geçecek.

Yaklaşık 2 yıldır Covid-19 salgını ve önlemleri nedeniyle tüm dünyada neredeyse hiç görülmeyen influenza (grip), rinovirüs, adenovirüs, parainfluenza gibi solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüsler bu yıl eskisinden daha hızlı ve mevsiminden de önce görülmeye başlandı.

Güney yarım kürede özellikle Avusturalya, grip sezonuna çok şiddetli bir giriş yaparken geçtiğimiz hafta İngiltere’de ülke vatandaşları bu kış beklenen virüs fırtınasına karşı uyarıldı.

“Zor Kış Uyarısı”

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), İngiliz vatandaşlarını kendilerini bekleyen “Zor Kış” konusunda uyardı ve hem Covid-19 hem de gribin bu kış ölümcül tehdit olduğuna dair güçlü belirtiler olduğunu kaydetti.

“Hızlı Bir Giriş Olabilir”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “Grip açısından hızlı bir giriş olabilir. Çünkü bütün önlemler kaldırılmış durumda” dedi.

Koronavirüs vakalarında da yeni bir dalga bekleyen Yavuz, “Dünyada yeni pik, Ekim-Kasım gibi bekleniyor. O yüzden 65 yaş üstündekiler, özellikle son aşılarının üzerinden 6 ay geçmiş olan kişiler hatırlatma dozunu yaptırmalı” dedi.

“Grip Aşısı Olun”

Covid-19 öncesi hastanede asıl yoğunluk yaratan şikayet soğuk algınlığıydı. Profesör Yavuz, “grip aşısı olun” tavsiyesinde bulunarak kişisel önlemlerin de önemine değindi.

Yavuz, “Grip aşısı da aynen Covid-19 aşısında olduğu gibi, hastalansa bile kişiyi ölümden ya da hastaneye yatış gerektiren ağır tablolardan koruyor. Özellikle el hijyenine dikkat edersek, yani ellerimizi sık sık yıkarsak ve yakın temaslardan kaçınırsak ya da kapalı ortamlarda maske takarsak; bunu da azaltma şansımız var” dedi.

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu