Eğitim

Bursa’da Müzik Eğitimleri Sayesinde Engelli Öğrenciler Gelişiyor

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde engelli bireylere çeşitli müzik eğitimleri veriliyor. Zihinsel gelişim, kas refleks gelişimi ve artikülasyon gelişimiyle birlikte konuşma bozukluklarına iyi geldiği düşünülen müzik eğitimi engelli öğrenciler için hız kesmiyor.

Müzik eğitimi alan engelli öğrencilerde zihinsel gelişim, kas refleks gelişimi ve artikülasyon gelişimiyle birlikte konuşma bozukluklarının giderildiği açıklandı.

“Bursa’da müzik eğitimleri verilmeye devam ediyor”

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde spor kompleksi tesislerinde verilen çeşitli müzik eğitimleri sayesinde engelli bireylerde önemli gelişmeler yaşanıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Şefi Kemal Kamalı, “Müzik eğitimi alan engelli öğrencilerimizde müziğe başladıklarında zihinsel gelişim ve kas refleks gelişimi oluyor. Artikülasyon gelişimi oluyor konuşma bozuklukları gideriliyor. Müziği ebeveynler çocuklarına pek fazla aktaramadıkları için bizim çalışmalarımızda türküyü tanımış oluyorlar. Üniversiteyi bitirmiş öğrencilerimiz var. Burada görme engelli bir Türkçe öğretmenimiz diğer öğrencilerimize yardımcı oluyor. Bu eğitim Yenişehir’de bir ilktir. Bugüne kadar 100’ün üzerinde öğrenci yetiştirdik. Her yıl farkındalık arttığı için bu rakamlarda çoğalıyor. Aileler çocuklarını çeşitli müzik eğitimi kurslarına göndersinler” diye konuştu.

bgazete.com.tr

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu