GündemHaberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Asgari Ücrete Tek Zam Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024 yılı asgari ücretinde bir kez zam yapılacağını belirtirken, vatandaşları enflasyona ezdirmeyeceklerini söyledi.

Asgari ücrete gelecek zam ülke gündeminde yer alıyor. Çalışanlar ve emekliler 2024 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını araştırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularına cevap verdi. Erdoğan’a asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapıldığı takdirde asgari ücretin de 15 bin 393 liraya yükseleceğine dair yapılan yorumlar soruldu. İşte ayrıntılar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ASGARİ ÜCRET MESAJI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapılacağına dair iddialara ve Bakan Işıkhan’ın tek zam açıklamasına dair şunları söyledi;

“Asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan şu anda çalışmalarını yapıyor. Bu çalışmalarını olgunlaştırdıktan sonra nihai tabloyu önümüze koyacak. Çünkü burada işçi, işveren temsilcileri ile görüşmelerini bitirdikten sonra bize neticeyi getirecek. Biz de kendisini dinleyeceğiz. Ondan sonra en uygun asgari ücret neyse bunun kararını vereceğiz. Bütün mesele tarafları mağdur etmeden bir neticeye varabilmek.

Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz. Ekonomi yönetimimiz bir yandan da enflasyonu dizginleyici adımlar attı, bunlar da sürüyor. İşaretler olumlu, yakında enflasyonun kalıcı bir şekilde dizginleneceğini göreceğiz. Enflasyon sorununu da tarihe karıştıracağız.”

2024 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayı ara zammında net asgari ücret 8 bin 506 liradan, 11 bin 402 TL’ye yükseltildi. OVP ve TCMB’nin 2024 yılı yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 36. Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde yüzde 36 ile 55-60 bandında bir zam olacağı düşünülüyor. Asgari ücrete hedeflenen enflasyon kadar yani yüzde 36 zam yapılması halinde yeni asgari ücretin 15 bin 600 lira, yüzde 55 zam yapılması halinde ise 17 bin 763 liraya çıkması bekleniyor.

TGRT Haber

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu