Ajanda

Denizli’de Görme Engelliler Satranç Türkiye Şampiyonası Başlıyor

Denizli’de 20-25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Görme Engelliler Satranç Türkiye Şampiyonası için 431 sporcu hazırlıklarını tamamladı. Müsabakalarda 81 ilden 91 kadın ve 340 erkek sporcu yer alacak. Şampiyonada derece elde eden sporcular, Dünya Görme Engelliler Satranç Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ayhan Yıldırım, Denizli’nin görme engelli sporu bakımından önemli bir merkez olduğunu belirtti ve turnuvaya ev sahipliği yapan Denizli Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Denizli’de spor organizasyonları hız kesmeden devam ediyor. 20-25 Ağustos tarihleri arasında Görme Engelliler Satranç Türkiye Şampiyonası için 431 sporcu Denizli’de hamle yapacak. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2023 Yılı takviminde yer alan Satranç Türkiye Şampiyonası için geri sayım başladı. 20-25 Ağustos 2023 tarihleri arasında Pamukkale Satranç Salonunda yapılacak müsabakalar için hazırlıklar tamamlandı, yarışma saati bekleniyor.

Genel kategori, kadınlar, gençler ve yıldızlar kategorisinde olacak müsabakaların 9 tur şeklinde yapılacağı ve 81 ilden 91 kadın, 340 Erkek toplam 431 sporcunun katılacağı bildirildi. Müsabakalar sonunda genel kategori ilk üç sırayı elde eden sporcular, Yunanistan’ın Rodos adasında yapılacak olan Dünya Görme Engelliler Satranç Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek.

“Denizli’de ki ilgiden memnunuz”

Şampiyonayla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ayhan Yıldırım; satrancın ve sporun merkezi Denizli’de bu turnuvaya ev sahipliği yapan Denizli Gençlik Spor İl Müdürlüğü ailesine teşekkür etti. 2023 yılında alt yapı gelişim kampları ve B1 Süper Lige yükselme müsabakalarının Denizli’de yapıldığını hatırlatan Yıldırım, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı Denizli’nin görme engelli sporu bakımından önemli bir merkez olduğunu belirtti.

“Sporda marka kent hedefimize koşuyoruz”

2023 yılında hemen hemen her hafta bir ulusal organizasyona ev sahipliği yapan Denizli’de, Gençlik Spor İl Müdürlüğü koordinesinde yeni bir Türkiye Şampiyonası başlayacak. Görme Engelliler Spor Federasyonuyla işbirliğinde Satranç Türkiye Şampiyonasına ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını kaydeden Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Denizli’deki tüm tesislerin engelli bireylerin kullanımına uygun olması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. 2022 yılında 8600 sporcunun Denizli’ye geldiğini kaydeden İlman, 2023 yılının ilk 8 ayında 13.652 sporcuyu ağırladıklarını, Denizli olarak sporda marka kent olma hedefine koşar adım ilerlediklerini kaydetti. Engelli bireylerin desteklenmeleri halinde neleri başarabildiklerine şahit olduklarını kaydeden İlman, şampiyonada yarışacak tüm sporculara başarılar diledi.

İHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu