Haberler

Depremde Engelli Çocuklarını Kurtarmaya Çalışırken Can Verdiler

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Gaziantep’in Nurdağı ilçesinden Konya’ya gelen Suriyeli aile yangında hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden ailenin çocuklarından bazılarının zihinsel engelli olduğu, bu nedenle yanan evden çıkamadıkları öğrenildi. Engelli çocuklarını kurtarmaya çalışırken can verdiler.

Deprem nedeniyle Gaziantep’in Nurdağı ilçesinden Konya’ya gelen Suriyeli aile, Karatay ilçesi Yediler Mahallesi Sırrıağa Sokak’ta ikamet eden yakınlarının yanına yerleşti. 2 aileden toplam 14 kişinin barındığı evde gece saatlerinde yangın çıktı. 14 kişinin bulunduğu evde 7 kişi kendi imkânlarıyla dışarı çıkarken, 7 kişilik aile ise yangında feci şekilde can verdi.

“Çocuklar Zihinsel Engelliymiş”

Hayatını kaybeden ailenin çocuklarından bazılarının zihinsel engelli olduğu, bu nedenle yanan evden çıkamadıkları ve ailenin çocuklarını evden çıkarmaya çalıştığı sırada göçüğün meydana gelerek yangında mahsur kaldıkları öğrenildi.

“Pencereden Bir Kız Çocuğu Kurtarıldı”

Mahalle sakinlerinden Muhsin Çakır, eve yerleşen Suriyeli ailenin, kiracı aileyle akraba olduklarını söyledi. Ailenin, 2 gün önce eve geldiğini anlatan Çakır, “Depremzede olduklarından dolayı barınmak için buraya gelmişler. Aile yatak odalarını bu aileye ayırmış. Gece saatlerinde elektrikli ısıtıcı veya sobadan yangın çıkmış. Yangını gördük ama müdahale edemedik. Pencereden bir kız çocuğu kurtarıldı” diye konuştu.

“Cumhuriyet Başsavcılığından Açıklama”

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “İlk tespitlere göre, söz konusu evin tek katlı olduğu, evde ev sahibi 6 kişi ve misafir 8 kişilik aile olmak üzere 14 kişinin yaşadığı, çıkan yangın sonucu evde kalanlardan 7 kişinin kurtulduğu ve tedavilerine devam edildiği, 7 kişinin ise vefat ettiği anlaşılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından olay yerinde gerekli incelemeler yapılıp bilirkişi heyeti görevlendirilmiştir. Görevlendirilen bir başsavcı vekilimiz ve iki cumhuriyet savcımız tarafından olayla ilgili soruşturmaya titiz şekilde devam edilmektedir”

konhaber.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu