Haberler

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı Hayatını Kaybetti

Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı, 86 yaşında hayatını kaybetti. Emekli Korgeneral Hasan Kundakçı’nın dün tansiyon düşüklüğü şikayetiyle gittiği hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. “Tamburalı Paşa” olarak bilinen Kundakçı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaparken Türk bayrağını indirmeye çalışan bir Rum protestocu için “Vur” emri vermişti.

Kundakçı’nın tansiyon düşüklüğü şikayetiyle gittiği Kavacık’taki özel bir hastanede dün saat 12:35’te hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kundakçı, Selimiye Camii’nde bugün düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığında defnedileceği bildirildi.

1957’de Kara Harp Okulu’ndan mezun olan Hasan Kundakçı, yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli görevlerde bulundu.

“Terörle Mücadelenin Simge İsimlerinden”

Özel Harp Dairesi Başkanlığı da yapan Kundakçı’nın ismi, 90’lı yıllarda görev yaptığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde terörle mücadelede gösterdiği başarılarla duyuldu. 1993’te Diyarbakır’ın Lice ilçesinde terör örgütü ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın şehit olması üzerine ateş altındaki bölgeye gitti.

“14 Saat Çatıştı”

Teröristlerin telsiz konuşmalarından tekrar saldıracaklarını öğrenen Kundakçı, okulda yaralı halde olan 55 askerden tekrar silah kuşanmalarını istedi. Kundakçı, bu askerlerle birlikte tam 14 saat boyunca çatıştığı teröristlerin bölgeye girmesine izin vermedi.

“Türk Bayrağına Saldıran Rum Protestocu İçin ‘Vur’ Emri”

Kundakçı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaparken 14 Ağustos 1996 tarihindeki protestolar sırasında Türk bayrağını indirmeye çalışan bir Rum protestocu için “Vur” emri vermişti.

“27 Yıl Yurtdışına Çıkmadı”

Bu gelişmenin ardından Kıbrıs Rum Kesimi’nin başvurusu üzerine Kundakçı hakkında yakalanması ve tutuklanması için Interpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. Kundakçı bu nedenle 27 yıl yurtdışına çıkmıyordu.

Hasan Kundakçı, bu konuyla ilgili “Bayrak indirilirse biz orada duramayız. Bayrağı indirilmiş bir komutan olarak anılmaktansa, yurtdışına çıkamayan komutan olarak bilinmeyi tercih ediyorum” açıklamasını yaptı.

“Tamburalı Paşa”

Sürekli yanında taşıdığı tambura şarjörlü piyade tüfeği nedeniyle “Tamburalı Paşa” olarak anılan Kundakçı’nın terörle mücadeleyi anlattığı “Güneydoğu’da Unutulmayanlar” adlı bir de kitabı bulunuyordu.

ntv.com.tr

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu