Engelli Hakları

Engelli Maaşı Alan Kişi Nafaka Öder mi?

Yargıtay, engelli maaşları konusunda emsal teşkil edecek bir karar verdi. Buna örnek davadan yola çıkan yüksek mahkeme, engelli aylığı alan bir kişinin yoksulluk nafakası ödemekle yükümlü kılınamayacağını hükmetti. Yüzde 68 oranında görme engelli olan koca eşinden boşandı. Boşanma üzerine mahkeme, kocanın eşine yoksulluk nafakası ödenmesine karar verdi. Koca ise bu kararı temyiz etti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise dava ile ilgili emsal teşkil edecek bir karar verdi. Daire, erkeğin engelli maaşı aldığını belirterek, engelli maaşı aldığı sürece nafaka ödemekle yükümlü tutulamayacağını kaydetti. Daire, bu gerekçe ile yerel mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin kararı şöyle:

“Davalı erkeğin yüzde 68 oranında görme engelli olduğu, herhangi bir mal ve gelirinin bulunmadığı, engelli yardım aylığı aldığı anlaşılmaktadır. Muhtaç olması nedeniyle devletten aylık alan davalı erkek aylık bağlanmasını gerektiren şartlar devam ettiği sürece yoksulluk nafakası ile sorumlu tutulamaz. Bu husus gözetilmeden davacı kadın yararına yoksulluk nafakasına hükmedilmesi doğru bulunmamıştır”

samsunsonhaber.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu