Dünya

Engelli Ressam Çizimleriyle İşitme Cihazı Almayı Hedefliyor

Lübnan’ın en yoksul kenti Trablusşam’da yaşayan 28 yaşındaki Zeyna Salim Safi, karakalem çizimler yaparak hem ailesine destek oluyor hem de duymasını sağlayacak cihaza kavuşmayı arzuluyor.

Trablusşam`ın fakir semtlerinin birinde ikamet eden Safi, 14 yıldır yaptığı karakalem çalışmaları, yaşadıkları zorluklar ve azmi ile yapmak istediklerini anlattı.

Duyamadığından dolayı konuşma becerisi de gelişmeyen Safi, günlük hayatta annesi ve çevresi ile işaret dili ile iletişim kuruyor.

Altı kardeşi ile birlikte 2 odalı bir evde ikamet eden Safi`nin, dünya ile iletişimini bir an olsun yanından ayrılmayan annesi sağlıyor.

Maddi durumlarının iyi olmaması ve hükümetin de gerekli destekleri sağlamaması nedeniyle Safi, sağır ve dilsizler için açılan okula da gidemese de 14 yaşında başladığı resimle hayata sıkı sıkıya tutunmuş.

İlk çizimle yeteneğini keşfetmiş

İlk çizimiyle kendisini keşfetme fırsatı bulduğunu belirten Safi, “Bir ağaç çizdim. Çizimden sonra bu yönde bir yeteneğimin olduğunu fark ettim. Aynen fotoğrafı çekilmiş gerçek bir ağaç gibi duruyordu” ifadelerini kullandı.

Daha sonra elinden kalemi bırakmayan Safi, vakti oldukça çizimler yapmayı sürdürmüş ve kolay bir şekilde portre çizebilecek seviyeye ulaşmış.

Ahşap, taş, kağıt ve cam üzerinde farklı çizimler de yapabildiğini ve yaklaşık 14 yıldır bunun üzerinde çalıştığını belirten Safi, “Amacım kendime ait bir sergi açmak ve duymamı sağlayacak özel cihazın satın alınması için gerekli bütçeyi elde etmek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın dışında şu ana kadar hiçbir siyasi liderin portresini çizmediğini aktaran Safi, Erdoğan`ın şahsiyetini sevdiğinden dolayı bunu yaptığını kaydetti.

AA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu