Engelli HaklarıHaberler

Engelliler Konfederasyonu “3 Talebimiz Var” Başlığıyla Açıklama Yaptı

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Ferman Kurtel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla “3 Aralık’ta 3 Talebimiz Var” başlığıyla yazılı bir açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Engellilerin yıllardır var olan ve kronikleşmiş sorunları bulunmaktadır. Ve engelliler, 2021 yılı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne de bu sorunların çözümünü bekleyerek girmektedir. Engelliler olarak, 2021 yılı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde artık oyalanmak, sevgi sözcükleri duymak, fotoğraflarda dekor olmak istemiyoruz” denildi.

Yetkililere çağrı yapılan açıklamada, “İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Ülkemizde yaşayan 10 milyondan fazla engelli olarak, sorunlarımızın çözülmesini, haklarımızın verilmesini istiyoruz. Engelliler Konfederasyonu olarak, bu yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 3 talebimiz var. Taleplerimiz oldukça sade, net ve hayata geçirilebilir isteklerdir.

“ENGELLİ KAMU PERSONEL ATAMALARI HEMEN YAPILSIN”

EKPSS’ye girmiş binlerce engelli, yıllardır yeterli sayıda engelli kamu personel ataması beklemektedir. Yapılan atamalar ihtiyacı ve beklentileri karşılamaktan uzaktır.

– 2021 yılında en az 10 bin engelli kamu personel ataması yapılmalıdır.

– Engelli memur kadrosu için belirlenmiş olan yüzde 3 kotası en az yüzde 6’ya çıkartılmalı ve doldurulmalıdır.

– Engelliler için belirlenmiş kotalar sadece engelliler için kullanılmalıdır.

“ENGELLİ BAKIM AYLIĞI BAĞLANMA KRİTERİNDEKİ ADALETSİZLİK GİDERİLSİN”

Engelli aylığı bağlanma kriteri olarak, hane içindeki toplam gelirden kişi başına düşen payın asgari ücretin netinin 1/3’ünden fazla olması durumunda engelli aylığı bağlanmamaktadır. Bu durum, engelli kişileri ailenin diğer fertlerine bağımlı hale getirmektedir.

Engelli kişiler bağımsız bireylerdir ve devletin bu durumu desteklemesi gerekmektedir. Bunun için engelli aylığı bağlanma kriteri olarak engellinin kendi gelirine bakılmalıdır. Evde ağır engelli bakımını yapan kadınların sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödensin ve emeklilik hakkı verilsin.

Ağır engelli bakımını yapan kadınlar, herhangi bir sosyal güvenceleri olmadan 20-30 yıl boyunca engellinin bakımını üstlenmektedir. Engelli bakımı devletin sorumluluğundadır. Devlet bu sorumluluğu üstlenen kadınlara insanca yaşayabilecekleri bir ücret ve sosyal güvence sağlamalıdır.

Evde ağır engelli bakımı sorumluluğunu üstlenen kadınların sosyal güvenlik primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanmalı ve emeklilik hakkı verilmelidir.

Taleplerimiz oldukça sade, net ve hemen uygulanabilir niteliktedir. Taleplerimiz engellilerin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmelerinin asgari koşullarıdır. Taleplerimizin karşılanması sosyal devlet olmanın temel şartlarındandır.

İlgilileri, yetkilileri, 3 Aralık’ta sevgi sözcükleri, merhamet duyguları göstermek yerine haklarımızı vermeye ve hemen harekete geçmeye çağırıyoruz.”

ANKA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu