DünyaSağlık

Fransa’daki Tahtakurusu İstilasına Karşı Cezayir ve Fas’tan Sınır Önlemi

Fransa’dan seyahat edenlerin sayısının yüksek olduğu iki Kuzey Afrika ülkesinde halk tahtakurusu istilasından endişeli. Cezayir, son dönemde Fransız kentlerinde salgın haline dönüşen tahtakurusunun ülkede yayılmasını önlemek amacıyla sınır kontrollerini sıkılaştırdı.

Cezayir Sağlık Bakanlığı, çeşitli makamlarla koordinasyon halinde, “tahtakurusunun ülkeye girmesini önlemek için sağlık teyakkuz sistemini” harekete geçirdiklerini duyurdu. Bakanlık bu amaçla ülkeye “giriş noktalarında uçak, gemi ve araçların sağlık açısından izlenmesi ve dezenfekte edilmesi” gerektiğine dair bir talimat yayınladı.

Ülkeye Fransa’dan seyahat edenlerin sayısının yüksek olması nedeniyle halk arasında tahtakurusu salgınının Cezayir’e ulaşacağı endişesi yaşanıyor.

“Fas da tetikte”

Cezayir’in bu girişimi, benzer endişeleri taşıyan komşusu Fas’ın aynı gerekçeyle sınır girişlerinde ek önlemler getirdiği açıklamasının ardından geldi. Fas Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanlığı, ülkede potansiyel bir salgına karşı tedbir olarak sınırlarda sağlık uyarı sisteminin harekete geçirildiğini duyurmuştu.

Fas makamlarının karar, birkaç gün önce Fransa’nın Marsilya limanından ülkeye gelen bir geminin kaptanı tarafından mürettebatın kamarasında tahtakurularının varlığına dair şüpheleri vurgulayan uyarının ardından geldi.

“Fransa’da tahtakurusu polemiği”

Tahtakurusu salgını, Fransa’nın başkenti Paris’in Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmak için hazırlıklarını hızlandırdığı bu dönemde büyük bir endişe kaynağı olarak gündeme düştü. Hem kent sakinleri hem de turistler arasındaki hayal kırıklığı yaratan haşerelerin salgını üzerine hükümet, toplu taşıma araçlarında, sinemalarda ve hastanelerde tahtakurularına karşı mücadele planı başlattı.

Sosyal medyada ülkenin her yanına yayıldığını gösteren şoke edici görüntüler konuşulurken, bir televizyon programında sunucunun tahtakurusu salgını için göçmenleri suçlaması tartışmaların zeminini kaydırdı. Yayında “ırkçılık yapıldığı” gerekçesiyle program hakkında soruşturma açıldı.

Yatak, kıyafet ve valizlerin içinde yerleşen kan emici haşerelerin ısırıkları ciltte yoğun kaşıntıya veya alerjik reaksiyonların yanında sıklıkla psikolojik sorunlara da neden olabiliyor.

tr.euronews.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu