Kültür Sanat

Görme Engelli Komedyen Evini Sahneye Çevirdi

Beşiktaş Kültür Merkezi başta olmak üzere birçok yerde tek kişilik gösteriler sahneleyen görme engelli Hamza Demir, Kovid-19 nedeniyle salonlar kapanınca evdeki odasını sahneye çevirdi.

Doğuştan yüzde 90 görme engelli olan Hamza Demir’in hayatı 8 yıl önce tanıştığı Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda değişti. Burada Braille alfabesini öğrenerek eğitim hayatına başlayan Demir, bununla yetinmeyip İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Atatürk Üniversitesi’nde Reklamcılık bölümlerini açıktan okumaya başladı. Dalgıçlıktan atletizme ve bağlamaya kadar çok sayıda branşta kurs gören Demir’in asıl hayali komedyen olmaktı. Bu hayalini gerçekleştirmek için Engelliler Sarayı’nda arkadaşlarına gösteriler düzenleyen Hamza Demir, olumlu tepkiler alınca sanatını sürdürmeye karar verdi. Demir, Beşiktaş Kültür Merkezi başta olmak üzere birçok yerde tek kişilik gösterilerle sahne almaya başladı.

“TİYATROYA GELEMEYENLERE BİR TELEFON KADAR YAKINIM”

Koronavirüs salgını tiyatroları vurunca Hamza Demir de bu durumdan olumsuz olarak etkilendi. Salonlar kapandığı için sahneye çıkamayan Demir, izleyicilerle buluşmanın yollarını aradı. Çözümü sosyal medyada bulduğunu söyleyen Demir: “Bir tiyatrocu için özel bir yere gerek olmadığını düşündüm. Kendimi ifade edebildiğim her yer sahnedir diyerek odamdan online gösteri yapmaya karar verdim. İnternet üzerinden takipçilerime duyurular yaptım ve belirli saatlerde buluştuk. Karşımda onlar varmış gibi oyunlarıma devam ettim. Günlük hayattan, pandemiden ve başımdan geçen komik durumları anlatıyorum. Çoğu kez kendimi “ti”ye alıyorum ve engelim üzerinden espriler yapıyorum. Zor bir dönemden geçiyoruz. İnsanları güldürerek bir nebze de olsa bu süreçte onlara moral vermeye çalışıyorum. Beklediğimden daha çok ilgi görüyorum. Normal zamanlarda İstanbul trafiğinden tiyatroya gelemeyenlere şimdi bir telefon kadar yakınım” şeklinde konuştu.

Sabah

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu