Ajanda

Görme Engelliler İçin Pantene Altın Kelebek Ödüllerinde Sesli Betimleme

48’inci Pantene Altın Kelebek Ödülleri 4 Aralık Pazar gecesi sahiplerini buluyor. Sanat ve televizyon dünyasının buluşacağı ödül töreni, Pantene ve BlindLook iş birliği sayesinde görme engelliler için kırmızı halıda sesli betimleme yapılacak.

Görme engelli bireylere özel özgürlük teknolojileri üreten platform BlindLook ve Pantene iş birliği, görme engelli bireyleri de 48’inci Pantene Altın Kelebek Ödülleri’nin kırmızı halı heyecanına ortak ediyor. İş birliği sayesinde Türkiye’de ilk defa görme engelli bireyler de bu ışıltılı törene şıklıklarıyla damga vuran ünlü isimleri BlindLook sosyal medya hesabı üzerinden yapılacak sesli betimlemeler ile takip edebilecek.

BlindLook kurucu ortaklarından Sadriye Görece, yapılan iş birliğine yönelik şunları söyledi:

“Konu görme engelli bireyler için erişilebilirlik söz konusu olduğunda, özellikle güzellik dünyası ve kişisel bakım alanlarında yapılan çalışmalar fazlasıyla yetersiz kalıyor. Türkiye’de 1 milyon, dünyada 285 milyondan fazla görme engelli bulunuyor. Görme engelli bireylerin sayıları bu denli fazlayken en büyük markalardan dahi bu alandaki erişilebilirlik konusunda çalışmalar yapanların sayıları da bir o kadar az. Ayrıca Pantene Altın Kelebek gibi seneye damga vuran sanat ve televizyon dünyasından etkinliklerde de görme engelliler için erişilebilirlik konusunda çalışmalar yapıldığına rastlamak da hayli zor. Bu yüzden Pantene gibi sektöre yön veren bir markanın önce EyeBrand platformuna dahil olması, sonrasında da yılın en merakla beklenen kırmızı halısını görme engelli bireyler için erişilebilir kılması tüm görme engelliler için çok ama çok heyecan verici bir gelişme. Pantene’i dünyayı herkes için erişilebilir kılma yolunda attığı bu adımdan dolayı tebrik ediyor, bu hareketin pek çok marka için bir ilham kaynağı olmasını ümit ediyoruz”

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu