Haberler

Hakkari’de Yüzde 87 Raporlu Yatalak Hastaya Bakıcı Verilmedi

Hakkari Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu yüzde 87 engelli raporu verdiği 74 yaşındaki kanser hastası Nebi Erdal’a evinde bakıcı vermedi. Kurul yine 5 yıl önce hastanede ebeler tarafından doğumu gerçekleştirilirken sağ omuzundan kolu çıkık doğan 5 yaşındaki torunu Özgür Erdal için de rapor yenilemede “Özel Gereksinimi Vardır” ibaresine rağmen raporunu iptal etti. Hukuk yoluyla babası ve oğlunun hakkını arayacağını belirten Mikail Erdal ise kurul hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Hakkari’nin Keklik Pınar Mahallesinde yaşayan Nebi Erdal yaklaşık 2 yıl önce kanser hastalığına yakalandı. Babasını Ankara, Diyarbakır, Mersin ve Van’daki hastanelerde tedavi ettiren Mikail Erdal, hastalığın son evrede olması sebebiyle Hakkari Devlet Hastanesi Engelli Sağlık Kuruluna baş vurarak babası için bakıcı raporu almak istedi.

Sağlık Kurulunda yapılan inceleme ve tetkikler sonucu kanser hastası Nebi Erdal için yüzde 87 engelli raporu verildi. Fakat kurul, yüzde 87 rapora rağmen Erdal’a evde bakım ücreti uygulamadı. Yine bundan 5 yıl önce Hakkari Devlet Hastanesinin Yeni Doğum Ünitesinde dünyaya gözlerini açan Özgür Erdal ise ebelerin yanlış uygulaması sonucu sağ omuzu yerinden çıkık doğdu. Baba Mikail Erdal, doğuştan sağ kolunu kullanamayan minik Erdal için de “Çocuklar İçin Özel Gereksinim” raporunu yenilemek için kurula gitti. Fakat kurul minik Erdal için de aksi karar vererek raporunu iptal etti.

“Babam Son Evrede ve Yatalak”

Babası ve oğlu için beklediği kurul kararının kendisini şoka uğrattığını ifade eden Mikail Erdal şunları söyledi; Babam 2 yıldır kemoterapi tedavisi görüyordu. Hastalığı ilerlediği için kemoterapi artık uygulanmıyor. Geçen ay hastaneye götürdüm. Doktor neden evde bakım raporu almadınız dedi. Bende ihtiyaç duymadığımı söyledim. Bundan 15 gün önce rapor için hastaneye gittim. Heyet babama yüzde 87 rapor verdi. Fakat babama evde bakıcılık ibaresini rapora yazmadılar. Babam yatağa mahkum yaşıyor. Artık son evreyi tamamladı. İtiraz ettim. Başhekimlik ise Van iline üst kurula götürmem için yol gösterdi. Van’daki kurulun kararı ise ancak 6 ayda sonuçlanır. Babamın 6 aylık ömrü de kaldı mı bilemiyoruz. Hem babamı taşıyamıyorum. Van’a götürmem imkansız. Gelip evde babama bakabilirler. Biz bez bağlıyoruz. Bir deri bir kemik kalmış. Sağlık durumu biraz kötü olanlara bakıcı veriliyor. Babam ise kanser hastası ve buna benzer bir sürü kronik hastalığı var. Hastanenin evde bakım ekibi gelip babamın serumunu takıyor. Onlara sorsunlar babam yatalak mı değil mi? Şaşırmış durumdayız. Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya buradan sesleniyorum. Bu doktorlar keyfi karar veriyor. Bu doktorların denetlenmesi gerekiyor. Babama evde bakım ücretinin karşılanmasını istiyorum” dedi.

“Kurul Oğlumun Raporunu da İptal Etti”

Oğlunun var olan raporunu da kurulun keyfi uygulamayla iptal ettiğini ifade eden Erdal, “Hakkari Devlet Hastanesinde 5 yıl önce doğan oğlum Özgür Erdal’ında raporunu yenilemek için kurula götürdüm. Kurul oğlumun raporunu yüzde 30’a düşürerek raporunu iptal etti. Çocuğumun sağ kolu ebeler tarafından doğum esnasında zorlamayla sakat kaldı. Ben o dönem cezaevindeydim. Annem ve eşim haklarını arayamadı. Babam da Türkçesi iyi olmadığı için ilgilenemedi. Çıkınca dava açmak için harekete geçtim. Fakat bana zaman aşımından bahsettiler. Çocuğum böylece sakat kaldı. Sağ kolunun omuz ve dirsek kısmında çıkık var. Kolunu havaya kaldıramıyor. Eliyle kalem dahi tutamıyor. Elimde şuan iki hastam var. Bu iki hastama da haksızlık var. Babamı ve oğlumu Van, Diyarbakır, Ankara ve Mersin gibi hastanelere sürekli götürdüm. 200 bin liradan fazla masraf yaptım. Devletin bir lirasına ihtiyaç duymadım. Şuan babam ve oğlum iyileşsin bir 200 bin lira daha harcarım. Fakat devlette bize kurul yoluyla destek verme imkanı veriyorsa biz de bundan yararlanmak istiyoruz. Ben bir kez daha Sağlık Bakanlığına ve yetkililere yardım çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

colemerghaber.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu