Engelli HaklarıSağlık

İğne Sonrası Engelli Kalan Kişinin Suç Duyurusuna Ret

Bel ağrısı şikâyetiyle gittiği hastanede doktorun yaptığı iğne sonrası yüzde 44 engelli kalan İsmail İnam, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak Gökçebey Kaymakamlığı, savcılığın yetkililer hakkındaki soruşturma talebini reddetti.

ZONGULDAK Gökçebey’de yaşayan İsmail İnam’a (41), 16 Ağustos 2020’de bel ağrısı şikâyetiyle başvurduğu devlet hastanesinde görevli doktorun önerisiyle hemşire tarafından kalçasından iğne yapıldı. Ağrı kesici iğneyi olan İnam’ın sol ayağında his kaybı oluştu. Görevli hemşirenin his kaybının zamanla geçeceğini söylediği İnam, evine döndü. Ancak şiddetli ağrı çeken İnam’a, bir gün sonra gittiği aynı hastanede ağrılarının belinden kaynaklandığı ve zamanla geçeceği söylendi. Ağrıları dinmeyen İnam’a, bir süre sonra başvurduğu Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde ‘siyatik sinir yaralanması’ teşhisi konuldu. Hastaneye yatırılan İnam, 30 gün fizik tedavi gördü. İnam’ın sol ayağında şişlik ve yürümesinde aksaklık oluştu.

KARARA İTİRAZ ETTİ

Sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan İnam’a yüzde 44 engelli raporu verildi. İnam, acil serviste görevli doktor ve hemşireler hakkında suç duyurusunda bulundu. Hastane kayıtları ve bilirkişi raporları da savcılığa delil olarak sunuldu. İnam’ın başvurusu üzerine savcılık, Gökçebey Kaymakamlığı’na yazı yazarak bir doktor ve 3 hemşire hakkında soruşturma izni istedi. Kaymakamlık ise ön inceleme raporu, bilirkişi raporu ve ifade tutanakları ile elde edilen bilgiler sonucu enjeksiyona bağlı gelişen siyatik sinir yaralanmasının tıbbi komplikasyon olarak değerlendirilebileceği gerekçesiyle sorumlular hakkında soruşturma izni vermedi. İnam, avukatı Soner Çıvak aracılığıyla Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti.

‘HAYATIM KARARDI’

Sorumluların suçlu olup olmadığına dair mahkemenin karar vermesi gerektiğini ifade eden İsmail İnam, şöyle konuştu: “Kaymakamlık tarafından ise sorumlu kişilere soruşturma açılmasına izin verilmemiş. Kim haklı, kim haksız soruşturma açılarak mahkemenin karar vermesini istiyorum. Ben ilk defa böyle bir şey görüyorum ve duyuyorum. Benim bu iğne nedeniyle hayatım karardı. Ömür boyu engelli kaldım. Bir saat çalışırsam, 3 saat dinleniyorum.”

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu