Spor

İlk Avrupa Paralimpik Şampiyonaları Hollanda’da Düzenlenecek

Paris’in merkezinde halkla buluşturan bir Paralimpik Günü düzenlenmesi ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları açılışının “Herkese Açık Oyunlar” sloganı eşliğinde stadın dışına taşınması gibi devrim yaratan yenilikleri bir başka ilk takip ediyor.

Paralimpik oyunlar tarihinde Avrupa Paralimpik Komitesi(EPC) yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek başlangıç niteliğinde bir girişime imza atıyor “Avrupa Paralimpik Şampiyonaları”

İlk Avrupa Paralimpik Şampiyonaları, 2023 yılının Ağustos ayında, Avrupa’nın ve Hollanda’nın en büyük ve gelişmiş ticaret limanı olan Rotterdam’da düzenlenecek. 23 gün sürecek olan şampiyonalar 8 Ağustos’ta başlayacak ve 20 Ağustos 2023 itibariyle sona erecek.

Avrupa Paralimpik Şampiyonalarının üstlenicisi Avrupa Paralimpik Komitesi (EPC) ilk kez gerçekleştirilecek olan şampiyonalar için bilgilendirici bir rehber yayımladı.

Bu rehbere göre Avrupa Paralimpik Şampiyonaları da her dört yılda bir düzenlenecek ve kronolojik olarak Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları bir yıl geriden takip ederek sporcuları, seyircileri ve paralimpik oyunlara gönülden destek verenleri yarışmaların verdiği heyecan ve keyiften mahrum bırakmayacak.

2023 Avrupa Paralimpik Şampiyonaları’nda ilk defa 10 Para spor eş zamanlı olarak ve aynı ev sahibi şehirde organize edilecek. Şampiyonalarda 45 farklı Avrupa ülkesinden 1500 Para sporcu yarışacak.

Bu 10 Para sporun içinde Para Okçuluk, Para Badminton, Boccia, Para Bisiklet, Goalball, Para Judo, Para Atıcılık, Para Taekwondo, Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Tekerlekli Sandalye Tenis yer alıyor.

Avrupa Para Şampiyonalarında yer alan tüm sporların, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na giden yol ile doğrudan bağlantısı olacak ve Paralimpik Kalifikasyon Puanları bu etkinlikte kazanılabilecek. Hatta bazı spor branşlarında, Paris 2024 için direkt kalifikasyon mümkün olabilecek.

facebook.com/TurkParalimpik

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu