Sosyal SorumlulukSpor

İlk Duyu Bütünleme Temelli Su İçi Terapi Havuzu

Bağcılar Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansının desteğiyle Türkiye’nin ilk duyu bütünleme temelli su içi terapi havuzunu hizmete sundu. Uzman ergoterapist ve fizyoterapistler tarafından 2-60 yaş grubundaki engellilere duyu bütünleme eğitiminden, terapiye kadar tedavi hizmetinin verileceği havuzda, lisanslı yüzücüler yetiştirilerek Paralimpik yarışmalara hazırlanıyor.

“2021 yılı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı” kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Bağcılar Kaymakamlığı, Bağcılar Belediyesi ve Medipol Üniversitesi ortaklığıyla Türkiye’nin ilk duyu bütünleme temelli su içi terapi havuzu İstanbul’un tüm ilçelerinden büyük ilgi görüyor.

Yüzde yüz erişilebilir bir havuz

İlklerin belediyesi unvanını taşıdıklarını söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Özdemir; “Engelli bireylerin hayatın her alanında bizimle olması gerekiyor. Bunun içinde bizlere önemli görevler düşüyor. Bu havuzda böyle düşüncenin bir ürünü. Onların hayatın her alanında olması kendilerini psikolojik olarak rahat hissetmesini sağlayacak biz de toplum olarak huzurlu olacağız” dedi.

Teknolojik materyallerle birlikte yüzde 100 erişilebilir formata dönüştürülen havuzun engelli insanlar için tasarlandığını ve bunu Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıdığını, fakat duyusal bütünleme anlamında ilk defa böyle bir projeyi üslendiklerini ifade eden Başkan Özdemir “Bu tür hizmetlerimiz imkanlar ölçüsünde devam edecektir. Amacımız ve gayretlerimiz Bağcılarımızı daha modern, daha yaşanabilir bir ilçe haline getirebilmek” dedi.

2-60 yaş arası engelli bireylere hizmet veriyor

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, uzman ergoterapist ve fizyoterapistler tarafından 2-60 yaş grubundaki bütün engellilere; duyu bütünleme eğitimi, su içi terapi, egzersiz ve serbest yüzme eğitimi verileceğini belirterek Engelsiz Yüzme Havuzu ile ilgili görüşlerini şöyle özetledi:

Çocuklara hem spor hem sağlık hizmeti

“Tedavi hizmetinin yanında yetenekli engelliler de lisanslı yüzücü olarak yetiştirilerek Paralimpik yarışmalara hazırlanacak.

30 dakika olarak belirlenen terapi sürecinde havuzun çocukların gözünde güvenli ve eğlenceli kılınması adına yüzen su topları, basket potası seti, futbol kale setleri ve buna benzer birçok materyal bulunuyor. Özellikle otizm ve zihinsel engel gruplarının doğru yöntem ile nörogelişimsel yeti kayıplarının büyük bir ölçüde iyileşmesi sağlanacak.

Havuzda tüm aktiviteler var

Özel olarak tasarlanan havuz içerisinde; engellilerin görsel ve işitsel sistemini destekleyen ışık ve ses materyalleri, kademeli olarak derinleşen havuz içi platform sistemi, sudan korkan çocuklar için terapi alanı, su içi bisiklet ve koşu bandı gibi fiziksel kapasiteyi arttıracak materyaller gibi farklı özellikler bulunuyor.”

Kaynak: Tosya Haber37

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu