HaberlerKitaplık

İşitme Engelli Bireyler İçin Erişilebilirlik Klavuzu Hazırlandı

Erişilebilirlik denince akla ilk gelen rampa, braille gibi çözümler oldu. “Bizim İçin Bizsiz Asla” kitabı işitme kaybı özelinde özel sektör, kamu ve stk’lar için kaynak eksikliğini gidermeyi ve toplumsal farkındalığı artırmayı hedefliyor.

5378 sayılı yasanın son halinde engelli birey şöyle tanımlanmaktadır: “Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetilerinde çeşitli düzeyde kayıplarından dolayı topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını kısıtlayan tutum ve çevre koşullarından etkilenen birey” yukarıdaki tanım ile engelli olmanın yeti yitiminden, fonksiyon kaybından değil, “tutum ve çevresel şartlardan” kaynaklandığına vurgu yapılmaktadır. Örneğin istasyonlarda sesli anonsları işitemeyen işitme kayıplı bireyler için altyazılı anons olmaması (çevresel şartların bireye uygun olmaması) işitme kayıplı bireyi etkilemekte ve “işitme engelli” yapmaktadır. Avrupa Birliği finansman desteği ile Sivil Toplum Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen Birlikte Yerel STÖ’ler kurumsal destek programı kapsamında bilateral biyonik kulak kullanıcısı ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği başkan yardımcısı olan Onur Cantimur tarafından yazılmış olan “Bizim İçin Bizsiz Asla! Sağır ve İşitme Engelli Bireyler İçin Erişilebilirlik Klavuzu” kitabı tam da yukarıdaki konulara parmak basmakta, savunuculuk kavramını aşılamaya çalışmanın yanında sağır bireyler ve işitme kayıplı bireyler özelinde Türkiye’nin imzaladığı BM Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere yasal hakları, sahadaki iyi örnekleri, doğru tutum ve yaklaşımları anlatmaktadır. “Bizim İçin Bizsiz Asla!” diyerek karar alıcılara dezavantajlı bireyler için karar alırken STK’ların dahil edilmesi gerektiğine de dikkat çekmektedir. Erişilebilirliğin, makul düzenlemenin bir insan hakkı olduğunu vurgulayan sağır bireyler ve işitme engelliler özelinde Türkiye’de ilk ve tek olan bu kitap aşağıdaki form doldurularak ücretsiz olarak talep edilebilir:

Ücretsiz Kitap İsteme Formu

Kitap Adı: Bizim İçin Bizsiz Asla! Sağır ve İşitme Engelli Bireyler İçin Erişilebilirlik Klavuzu (A5, 66 sayfa, kağıt iç 80 gr. 1. hamur kağıt, kapak 350 gr., Amerikan cilt)
Yazar: Onur Cantimur
ISBN: 978-625-44316-0-9
Yayınevi: İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği
İletişim: 0538 224 40 83 (Whatsapp)
E-posta: ied@ied.org.tr

Yaşadıkça

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu