Foto GaleriSpor

Katar Dünya Kupası’nın Açılış Seremonisi Görkemli Törenle Gerçekleşti

Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış seremonisi görkemli bir törenle gerçekleşti.

Açılış seronomisinde ışık gösterisi yapılıyor.

Açılış seronomisinde ışık gösterisi yapılıyor.İlk kez Arap dünyasında bir ülkede düzenlenen futbolun milli takımlar düzeyindeki bir numaralı organizasyonunun Al Bayt Stadı’nda düzenlenen açılış seremonisini 60 bin taraftar takip etti.

Katar FİFA Dünya Kupası’na katılan ülkeleri temsil eden balon maskotlar törende bulunuyor.
Katar FİFA Dünya Kupası’na katılan ülkeleri temsil eden balon maskotlar törende bulunuyor.

Dünyaca ünlü oyuncu Morgan Freeman’ın yer aldığı ve tüm dünyanın Katar’da bir araya gelmeye davet edildiği açılış töreninde göçebe kabilelerin yer aldığı halk oyunu gösterisi gerçekleştirildi.

Morgan Freeman belden aşağısı olmayan yerde oturan ortopedik engelli Katarlı kişinin göz hizasına gelmek için yere oturduğu TRT1 TV yayını ekran görüntüsü.
Morgan Freeman belden aşağısı olmayan yerde oturan ortopedik engelli Katar’ın FIFA elçisi Ghanim Al Muftah göz hizasına gelmek için yere oturduğu TRT1 TV yayını ekran görüntüsü.

Katar’ın FIFA elçisi Ghanim Al Muftah’ın diyalogu geceye damgasını vurdu.

İlk kez Müslüman bir ülkede düzenlenen turnuvanın açılışında Muftah, Hucurat Suresi 13. Ayet okundu:

“Ey insanlar! Sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi soylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en üstününüz en çok takva sahibi olanınızdır. Allah bilendir, haberdar olandır.”

Yerel sanatçıların sunduğu dans gösterisinin ardından Güney Koreli BTS grubunun solisti Jung Kook ile Katarlı şarkıcı Fahad Al-Kubaisi, FIFA Dünya Kupası’nın resmi film müziği Dreamers’ı seslendirdi.

Morgan Freeman belden aşağısı olmayan yerde oturan ortopedik engelli Katarlı kişinin göz hizasına gelmek için yere oturduğu TRT1 TV yayını ekran görüntüsü.
Morgan Freeman belden aşağısı olmayan yerde oturan ortopedik engelli Katar’ın FIFA elçisi Ghanim Al Muftah’ın göz hizasına gelmek için yere oturduğu TRT1 TV yayını ekran görüntüsü.

Açılış törenini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da takip etti.

Açılışta tüm dünyayı aynı çatı altın saygı ve hoşgörü içinde birlikte yaşamaya davet eden Morgan Freeman ve Katar’ın FIFA elçisi ortopedik engeli olan konuşmacı Ghanim Al Muftah izleyicileri etkiledi.

Katarlı ortopedik engelli erkek kişi elleri üzerinde ayakta duruyor.
Katar’ın FIFA elçisi Ghanim Al Muftah elleri üzerinde ayakta duruyor.

Katar Emiri Şeyh Tamim tüm dünyayı kucaklayan, “Katar’da farklılıkları cümbüşe dönüştürecek 28 gün olmasını diliyorum” mesajını verdi.

Morgan Freeman'ın yerde oturduğu TRT1 TV yayını ekran görüntüsü.
Morgan Freeman’ın yerde oturduğu TRT1 TV yayını ekran görüntüsü.

Daha en baştan organizasyon maskotlarında da engelliliği vurgulayan görselleri paylaştıklaran Katar çeşitliliğe karşı harika yaklaşımlarını göstermişti.

A Spor & Yaşadıkça

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu