Haberler

Mardin Büyükşehir Belediyesi Engelli İşçiyi İşe Almadı

Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu tarafından açılan daimi işçi sınavında “başarısız” olduğu gerekçesiyle işten atılan yüzde 45 oranında engelli Cebrail İldeniz mahkeme kararına rağmen işe alınmadı.

Kayyum yönetimine geçen Mardin Büyükşehir Belediyesinde daimi işçi kadrosuna geçiş sınavında “başarısız” denilerek işten atılan yüzde 45 engelli Cebrail İldeniz, mahkeme kararıyla 3 ayrı sınavı iptal ettirdi ancak işe alınmadı.

Taşeron işçilerin daimi işçi statüsüne alınması yönünde 31 Mart 2018’de çıkarılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanılarak gerçekleştirilen mülakat sonucu Mardin Büyükşehir Belediyesindeki işinden atılan yüzde 45 engelli Cebrail İldeniz, mahkeme kararlarına rağmen kayyum yönetimi tarafından gerçekleştirilen her sınavda “başarısız” denilerek işine iade edilmiyor. 2014 yılında Mardin Büyükşehir Belediyesinde işe başlayan İldeniz, 2018 yılında daimi işçi statüsüne geçmeyi beklerken yapılan “mülakat” sonucu işinden atıldı.

“Mahkeme Haklı Buldu, Kayyum Bildiğini Yaptı”

Bunun üzerine Mardin İdare Mahkemesinde dava açan İldeniz, davayı kazanmasına rağmen işe iade için sınava tabi tutuldu. Yapılan sınavda “başarısız” olarak değerlendirilen İldeniz, işe iade edilmedi. Bunun üzerine kendisinin ilkokul mezunu olduğu ve soruların işi ile alakası olmayan sorular olduğu gerekçesiyle yine mahkemeye başvuran İldeniz’i mahkeme haklı buldu. Mahkeme, soruların kişinin eğitim düzeyi ve çalıştığı birimle alakalı sorular olması gerektiğini belirtti. Mahkeme kararı üzerine yeniden işe iadesini isteyen İldeniz’e yeniden sınav yapıldı. Ancak 5 Ağustos’ta yapılan ve 9 Ağustos’ta sonucu açıklanan sınavda İldeniz yine “başarısız” gösterilerek işine iade edilmedi. İldeniz, yine kendisine sorulan soruların eğitim düzeyi ve işi ile alakalı olmadığını belirterek avukatı aracılığıyla itirazda bulundu.

Yaşanan süreci anlatan İldeniz’in avukat Nurullah Öner, müvekkilinin belediyede kimi zaman temizlik işçisi kimi zaman da gece bekçisi olarak çalıştırılan biri olduğunu belirterek “Hem kendisinin hem de 3 çocuğunun engelli olduğuna dair raporu var. Kendisinin yüzde 45, çocuklarının ise sürekli engelli raporları bulunuyor. Biz Mardin İdare Mahkemesine dava açtık ve ilk davamızda Mardin 1’inci İdare Mahkemesi sınavın iptaline karar verdi. Sonra yeniden bir sınav açıldı, müvekkilimiz yeniden sınava alındı ve yine ‘başarısız’ sayıldı. Yine itiraz ettik. Müvekkilimiz yeniden sınava alındı, yine ‘başarısız’ sayıldı. Ona ilişkin de dava açtık. En son 3’üncü İdare Mahkemesinde açtığımız davada da yine sınavın iptaline karar verildi. 5 Ağustos’ta yeniden sınav yapıldı, 9 Ağustos’ta sınav sonucu açıklandı ve müvekkilimizin tekrar ‘başarısız’ olduğu yönünde bir sonuç çıktı” diye anlattı.

“Görevi Kötüye Kullanma Suçu Var”

Taşeron işçilikten daimi işçiliğe geçiş süreciyle ilgili sınavlara dair o dönem yapılan açıklamalarda bu sınavların prosedür gereği olduğunun söylendiğini belirten Öner, “İstenen kişi için böyle bir sınav formatı uygulandı ama bir şekilde elemek istedikleri kişilerle ilgili de çok acayip sorular sordular” dedi. Bütün mahkeme kararlarında “kişinin iştigal ettiği göreviyle ilgili ve eğitim durumuna göre soruların sorulması” ibaresine yer verildiğine dikkat çeken Öner, “Hukuki açıdan müvekkilimizle ilgili bir sorun bulunmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Müvekkilinin engelli durumuna dikkat çeken Öner, ilkokul ve lise mezunu engelli kişilerin KPSS’ye de tabi olmadığını belirterek “Ortada çok ciddi bir kanunsuzluk ve hukuksuzluk var. Aynı zamanda görevi kötüye kullanma suçu da var” dedi.

evrensel.net

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu