Sosyal Sorumluluk

Milletvekili Özkan: “Engelli Depremzedelerden Ortez, Protez Farkı Alınmasın”

Kahramanmaraş depremlerinde 50 bine yakın insan yaşamını yitirdi. On binlerce insanımız yaralandı. Sayısını bilemiyoruz ama, binlerce vatandaşımızın uzuv kaybı yaşadığı ve engelli birey olarak yaşamını sürdürecekleri tahmin ediliyor. Depremden canlı ve vücut bütünlüğü tam olarak kurtulanlar ise deprem anı ve sonrasında, kaybettikleri yakınlarının, enkaz altında geride bıraktıkları her şeyin travmasıyla yaşamaya çalışıyor. Evlatlarını kaybeden anneler, babalar yaşadıklarına sevinemiyor. Binlerce çocuk annesiz babasız ya da hepten kimsesiz kaldı.

Kendisi de Ortopedi dalında tıp profesörü olan Prof. Dr. Yüksel Özkan, Kahramanmaraş depremleri sonrası yaralı ve uzuv kaybı olan vatandaşların durumlarını gündeme getirdi. Prof. Dr. Yüksel Özkan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması üzerine TBMM’ye soru önergesi verdi. Özkan soru önergesi ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizde yıkıma neden olan deprem felaketinde güncel resmi açıklamalara göre 44 bin 374 vatandaşımız hayatını kaybetti. 448 bin 018 vatandaşımızın tahliye edildiği deprem bölgesinde, yaralı olarak kurtulan vatandaşlarımızın sayısı ise 105 bin’den fazla… Günlerce enkaz altında kalarak yaralı kurtulan ve hastanelerde tedavileri devam eden, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce vatandaşımız, uzuvlarının ezilmesiyle oluşan tablo hayatlarını tehdit ettiği için elleri, kolları, ayakları ve bacakları sağlık ekipleri tarafından kesilmek zorunda kalınmış ve engelli duruma düşmüştür”

“En Basit Ortez Protez İçin 10-15 Bin TL SGK Katkı Payı”

Günlerdir TV ekranlarında bacağı, kolu, eli kesilen çocuk ve yetişkinlerle ilgili haberleri izliyoruz. Bir akşam, ailenizle birlikte mutlu mesut yemeğinizi yiyor, televizyonunuzu seyrediyorsunuz… Çocuksanız ödevlerinizi yapıyor ve uyuyorsunuz… Ve bir daha hayatınız, aileniz, yakınlarınız, okulunuz, arkadaşlarınız, eviniz, şehriniz, kendiniz… Hepsi bir anda geride kalıyor… İnsanların sosyal medya hesaplarındaki fotoğrafları da olmasa, geride yakınlarının tek bir fotoğrafı bile olmayacak! Öyle amansız bir yıkım…

Prof. Dr. Yüksel Özkan yaralanıp uzuv kaybeden vatandaşların durumuna dikkat çekiyor:

“Bu vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını sürdürebilmeleri için fizik tedavi rehabilitasyon programları, ortez ve proteze ihtiyaçları olacaktır.

Özellikle gelişim çağında olan çocukların, ortez ve protezleri belirli periyodlarda değiştirilmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu en basit ortez ve protez için bile 10 bin ile 15 bin TL katkı payı alıyor”

Birden aklıma geldi; 1999 Marmara Depremi sonrası çok sayıda vatandaşı dolandıran, düşük kaliteli malzeme satan ortez protez firmaları mantar gibi çoğalmıştı. Marmara depreminde de çok sayıda insanın ortez ve proteze ihtiyacı olmuştu. O yıllarda bu alanda ciddi bir sıkıntı yaşanmıştı. Artı her şeyini enkaz altında bırakan depremzedeler bu katkı payını nereden bulacaklar?

“Ortez Protez Farkı Alınmasın”

Milletvekili Prof. Dr. Özkan’ın gündeme getirdiği bir diğer husus ise oldukça çarpıcı…

Suriyeli sığınmacıların ortez ve protez ihtiyaçlarının ise halen ücretsiz olarak karşılandığına vurgu yapan Prof. Dr. Özkan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının katkı payı ödemesinin sosyal devlet anlayışıyla çeliştiğine dikkat çekti.

Suriyelilerden alınmıyorsa, elbette acilen depremzedelerden ama tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından da alınmaması gerekiyor.

“Kanun Teklifimizi Sunduk”

Prof. Dr. Yüksel Özkan deprem felaketinden yaralı kurtulan ancak engelli duruma düşen tüm vatandaşların ortez ve protez ihtiyaçlarının ömür boyu ücretsiz olarak SGK tarafından karşılanması için TBMM’ye Kanun Teklifi sundu. Kanun teklifinde depremzede engelli bireylerin tedavilerinin ömür boyu ücretsiz sürdürmeleri, gerekli psikososyal desteği alabilmeleri, tüm özel sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak yararlanmaları yer alıyor.

bursa.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu