EğitimEngelli HaklarıHaberler

Sabancı Vakfı Engelli Üniversite Öğrencilerine Burs Desteği Verecek

Üniversite öğrencileri, eğitim hayatları devam ederken devlet kurumları ve çeşitli özel kuruluşların verdiği karşılıksız burslardan yararlanabiliyor.

Sabancı Vakfı 47 yıldır verdiği eğitimini bursunu 2021-2022 eğitim yılında da lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine vermeye devam edecek. Üniversiteye girişten mezuniyete kadar verilen burs, her yıl Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay süreli nakit ödemeyi kapsıyor. Geçtiğimiz yıl lisans öğrencileri için aylık 780 TL olan Sabancı Bursu’nun 2021-2022 yılı tutarı ve başvuru yerleri Eylül ayında açıklanacak.

KİMLER BAŞVURABİLİYOR?

Sabancı Vakfı’nın burs kontenjanı tahsis ettiği üniversiteler; Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik Üniversitesi. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin burs başvuruları için üniversitelerin burslarla ilgili bölümlerini ve Sabancı Vakfı sabancivakfi.org adresini takip etmeleri gerekiyor.

Sabancı Vakfı’nın, üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere yönelik farklı burs programları bulunuyor. Bu programlar şöyle:

* Üniversiteye Giriş Bursu: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere veriliyor.

* Kalkınmada Öncelikli İller Bursu: Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden birinde ortaöğrenimini tamamlayan, YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak il birincisi olup yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak vakıf üniversitelerine yerleştirilen öğrenciye veriliyor.

* Engelli Öğrenciler Bursu: YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen görme, işitme ve ortopedik engelli beşer öğrenciye veriliyor.

* Sabancı Vakfı Vista Bursu: YKS’de Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin Turizm İşletmeciliği bölümlerine yerleştirilen lisans öğrencilerine veriliyor.

Hürriyet

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu