SağlıkVideo Galeri

SMA Hastası Eymen’in Gen Tedavisi İçin Gerekli Para Toplandı

Erzurum’da SMA hastası Muhammed Eymen Kaya’nın (2) gen tedavisi için gerekli 1 milyon 819 bin 500 dolar, 18 ayda toplandı. Kampanya sonrası kale önünde toplanan Kaya ailesi ile gönüllüler, gökyüzüne mavi-beyaz balonlar uçurup, kutlama yaptı.

Özlem- Risalettin Kaya çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü Muhammed Eymen Kaya’ya, Şubat 2021’de SMA Tip 1 tanısı konuldu. Erzurum Şehir Hastanesi’nde tedavi gören Eymen için ayrıca kampanya başlatıldı. Gen tedavisi için valilik onaylı başlatılan kampanya kapsamında gerekli 1 milyon 819 bin 500 dolar, 18 ayda toplandı. Kaya ailesi, Erzurum Kalesi önünde gönüllüler ile toplanıp, kutlama yaptı. Kaya ailesi ve gönüllüler, gökyüzüne mavi-beyaz balonlar uçurup, mutlu haberi paylaştı.

‘BİR KEZ DAHA GÖRDÜK Kİ İYİLİK KAZANDI’

Burada mavi ve beyaz renkli yüzlerce balonu gönüller ile gökyüzüne bırakan anne Kaya, “Çok şükür para toplandı. Eymen yeniden özgürlüğüne kavuşacak. Tüm bunlar, buradaki kalabalık sayesinde oldu. Allah hepsinden razı olsun. Hiçbiri ile kan bağımız yok. Ama hepsi ile muhteşem bir can bağımız oldu. Onlar, evladımı omuzlarına alıp, taşıdı. 18 ay verilen mücadele sonunda yavrum 2’nci yaş gününe girmeden tedavi olabilecek. Eymen kazandı, artık gökyüzünü görebilecek, bir yudum su içebilecek ve ayakkabısı olacak. Bir kez daha gördük ki iyilik kazandı. SMA hastası, her çocuğun bir rengi var. Eymen’in renkleri de mavi-beyazdı. Biz de yakılan meşaleler eşliğinde mavi- beyaz balonları gökyüzüne bıraktık. Bu sevincimize ortak olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafından Erzurum’a gelen Eymen gönüllüleri ile artık diğer SMA’lı çocuklar için çalışacağız” dedi.

‘YÜREĞİM ONLAR KADAR YANDI’

MHP Erzurum İl Başkanı Adem Yurdagül de “Türkiye’nin dört bir tarafında olan dostlarımız sesimizi duyup, yardım elini uzattı. Kampanya hedefine ulaştı. Bu mutluluğu umarım diğer SMA hastası çocukların aileleri de yaşar” diye konuştu.

​Muş Alparslan Üniversitesi son sınıf öğrencisi Çınar Yılmaz (23), sabahlara kadar sosyal medyadan canlı yayın yaptıklarını belirterek, “Gücümün yettiği kadar Eymen’in kampanyasına destek aradık. Aslında toplanılmayacak bir para değil; ama bizi çok zorladı. Şimdi başka bir SMA hastası çocuk için çalışmalarımı sürdüreceğim. Eymen benim iyileşmesine ortak olduğum beşinci bebek. Ailesini hiç tanımıyorum ama kampanya boyunca yüreğim onlar kadar yandı” dedi.

İlkokul birinci sınıf öğrencisi Zeynep Ülkü Yiğit (6) ise tüm harçlıklarını Eymen için verdiğini belirterek, “İyileşip gelsin; onu parka da götüreceğim” diye konuştu.

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu