Engelli Hakları

TBMM’de, Milletvekili Doğan Demir’den “Engelli Aileler” İçin Soru Önergesi

Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, engelli bireylerin ailelerinin yaşadığı sorunları TBMM gündemine taşıdı. Milletvekili Demir, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın cevaplaması talebiyle soru önergesi verdi.

Ulusal Engelli Veri Sistemi’nin verilerine göre yaklaşık 2,6 milyon engelli birey bulunduğunu dile getiren Demir, yapılan araştırmalar, engelliye bakım veren bireylerin yüzde 93.4’ünün birinci derece yakınlar olduğunu, özellikle de annelerin çocuğun bakımının büyük çoğunluğunu üstlendiğini söyledi.

“Aile Bireylerinin Sorunlarının Saptanması Önemli”

Engelli çocuğa sahip olan aileler bir yandan çocuklarının sorunlarıyla uğraşırlarken bir yandan da gündelik işlerini yerine getirmek için çabaladığını dile getiren Milletvekili Demir; “Engelli çocuğa sahip olmanın anne baba rollerinde, özel yaşamlarında, sosyal çevrelerinde, planlarında, iş yaşamlarında, ailenin yapısında ve işleyişinde, mali konularda büyük değişikliklere neden olduğu görülmektedir. Engelli çocuğa yönelik hizmetlerin, sadece engelli çocuğa sunulan hizmetlerle sınırlı kalmaması gerekmektedir. Ailenin bir sistem olduğu yaklaşımıyla öncelikli olarak aile bireylerinin de sorunlarının saptanması gerekmekte, gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimler doğrultusunda hizmet verilmesi, devlet tarafından bakımı üstlenen bireye sigorta yapılarak sosyal güvencesinin sağlanması gerekmektedir”

“Bakım Hizmetlerinin Planlanması Gerekiyor”

“Bu hizmetlerin, multidisipliner evde bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsaması önemli bir gerekliliktir. Engeli nedeniyle fiziksel, sosyal ve duygusal yönden başkalarına bağımlı olan bireylerin bakımı, çocuk ve ailenin eğitimi, aile üyelerinin bu süreçte sosyal ve psikolojik olarak desteklenmesi ailelerin büyük ölçüde ihtiyaç duyduğu durumlardandır. Halk sağlığı bakımından, engelli bireye bakım verirken fiziksel ve psikolojik olarak büyük yük taşıyan ailelerin yaşadığı sorunların saptanması, sorunlara çözüm önerileri oluşturmak ve sunulacak bakım ve hizmetlerin planlaması oldukça önemlidir”

Bu bağlamda;

1-Bakanlığınızın engelli bireylere verilen hizmetlerin yanı sıra aile bireylerinin de sorunlarının saptanması, gereksinimlerinin belirlenmesi ve bu gereksinimler doğrultusunda hizmet verilmesi hususunda bir araştırması var mıdır?

2-Bakanlığınız tarafından engelli bireylerin ailelerini sosyal ve psikolojik yönden desteklemeye yönelik bir hizmet var mıdır, var ise bunlar nelerdir?

3-Engelliye bakım veren bireylerin özellikle annelerin sosyal yaşamlarını ve gündelik işlerini kolaylaştırmaya yönelik yapılan bir hizmet var mıdır?

4-Bakanlığınızın engelli bireyin bakımını üstlenen başta anneler olmak üzere yakınlarının sağlık güvencelerini, ilerde emeklilik haklarını ve koşullarını oluşturabilmelerine yönelik sağlamış olduğu bir destekleme var mıdır?

bizimyaka.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu