Dünya

Ukrayna’da, Savaş Sebebiyle Engelli Sayısı 300 Bin Kişi Arttı

Sosyal Politika Bakanı Oksana Jolnoviç tarafından yapılan açıklamaya göre büyük çaplı savaş sırasında Ukrayna’da engellilerin sayısı 300 bin kişi arttı. Ukrayna’da şu anda 3 milyon, bir buçuk yıl önce ise 2.7 milyon engelli bulunduğunu belirten Jolnoviç, bu artışın yalnızca savaşla ilgili olup olmadığını belirtmedi.

Jolnoviç, Ukrayna’nın artık rehabilitasyon uzmanlarına ve insanların iyileşmesine yardımcı olacak kurumlara ihtiyacı olduğunu belirtti. Ona göre, Ukrayna çoğunlukla savunma sanayisinin gelişimine para harcadığı ve sosyal politika için neredeyse hiç para kalmadığı için bu ihtiyaç artık özellikle güçlü bir şekilde hissediliyor.

Jolnoviç sözlerini şöyle tamamladı: “Bu nedenle, uluslararası ortakların, özellikle de uluslararası kuruluşların desteği ve yardımı artık çok önemli”

Ağustos 2023’te The Wall Street Journal, dünyanın en büyük protez üreticisi Alman şirketi Ottobock’a atıfta bulunarak, tam ölçekli savaş sırasında 20 ila 50 bin Ukraynalının sakat kaldığını ve uzuvlarını kaybettiğini yazdı. Ancak hastaların protez alabilmeleri için kayıtlarının yapılması biraz zaman aldığından gerçek rakamlar çok daha yüksek olabilir. Bazıları ameliyat için aylarca bekliyor.

ukrhaber.com

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu