DünyaFoto Galeri

Uzuvlarını Kaybeden Ukraynalı Asker Özgürlük İstiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik geçen yıl başlattığı savaşta kolları ile gözlerini kaybederek ağır yaralanan Ukraynalı asker Andrey Smolenskiy, 4-5 kez daha ameliyat olacağını ve hayata uyum sağlayabilmek için rehabilitasyon merkezi aradığını söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat 2022’de başlayan savaşın ilk anlarında orduya gönüllü katılan Smolenskiy, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 47. Mekanize Tugayı’nda hava keşif grubunun komutanı olarak görev alıyordu.

Zaporijya yönündeki çatışmalara katılan, mayıs ayında ağır yaralanan Smolenskiy, kolları ile gözlerini kaybetti.

İşitme sorunu da yaşayan, birçok kez ameliyat geçiren Smolenskiy, psikolojik ve fizik tedavi görüyor.

Ukraynalı yaralı asker Andrey Smolenskiy, hastane yatağının üstünde oturuyor.
Ukraynalı yaralı asker Andrey Smolenskiy, hastane yatağının üstünde oturuyor.

Savaş bölgesindeki durumu takip eden AA ekibi, hastanede tedavisi süren Smolenskiy ile görüştü.

“Eşimi, evimi, ülkemi savunmaya karar verdim”

Smolenskiy, savaş öncesi risk yönetimi menajeri olarak çalıştığını ve savaş başladığında orduya katılma kararı aldığını söyledi.

Geniş çaplı savaş durumunda Ukrayna’da kalmaya ve sevdiği şeyleri – eşi, evi, ülkesini – savunmaya karar verdiğini belirten Smolenskiy, “Babamla Şubat 2022’de Rusların geniş çaplı saldırısı başladığında eşimi, annemi ve kız kardeşimi sınır dışına teyzeme gönderdik. Biz ise Kiev’de kaldık ve askerlik şubesine başvurduk. Piyade taburunda göreve başladım.” dedi.

Smolenskiy, 47. Mekanize Tugayı’nda insansız hava araçlarıyla ilgilendiğini ve sonrasında aynı tugaya bağlı hava keşif grubunun başına geçtiğini anlattı.

Hayat arkadaşı elinde beyaz baston tutuyor, Andrey Smolenskiy'ne sarılarak hastane koridorunda yürüyorlar.
Hayat arkadaşı elinde beyaz baston tutuyor, Andrey Smolenskiy’ne sarılarak hastane koridorunda yürüyorlar.

Mayıs ayında ağır yaralandığını, kolları ile gözlerini kaybettiğini belirten Smolenskiy, “Sabah erken saatlerde askeri görevlerimizi yerine getiriyorduk. Yanımda askerler vardı ve siperden çıkmam gerekti. Kollarımı uzattım ve sonrasında hastanede yatakta kendimi buldum. Hastanede olduğumu hemen anlayamadım, rüyada olduğumu düşündüm. ‘Biraz uzanayım da kalkarım.’ diye düşündüm ancak yataktan kalkamadım, gözlerimi de açamadım. O anda başıma kötü bir şeyin geldiğini anladım. Bana yanımda topun patladığı söylendi ancak bence bu kamikaze dron saldırısı yüzünden oldu.” diye konuştu.

Hayat arkadaşı başını asker Andrey Smolenskiy'nin omzuna yaslıyor.
Hayat arkadaşı başını asker Andrey Smolenskiy’nin omzuna yaslıyor.

Smolenskiy, tedavi sürecinde eşinin sürekli yanında olduğunu dile getirerek, “Eşim başından beri yanımda. Başıma geldiklerini öğrenir öğrenmez yanıma geldi. Desteği sayesinde içimde güç doğdu. Birlikte savaştığım askerler de birkaç gün öncesi yanıma geldiler. Onlarla sürekli iletişim halindeyim. Onlara farklı şekilde artık yardımcı olmaya çalışıyorum, gönüllü destek sağlıyorum, teknik konularda yardımcı oluyorum.” ifadelerini kullandı.

“15 kez ameliyat oldum”

Tedavi süreci ve yaşadığı sorunlara ilişkin bilgi veren Smolenskiy, şimdiye kadar 15 kez ameliyat olduğunu, bu süreçte psikolojik ve fizik tedavi gördüğünü söyledi.

Hayat arkadaşı elinde bardak tutarak, Andrey Smolenskiy'ne içecek veriyor.
Hayat arkadaşı elinde bardak tutarak, Andrey Smolenskiy’ne içecek veriyor.

AA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu