Engelli HaklarıHaberler

Asya ve Pasifik Engelliler İstişare Toplantısı Gerçekleşti

Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komitesi (UNESCAP) tarafından 1990’lı yıllardan başlayarak Asya Pasifik ülkelerinde, engellilerin haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla on yıllık periyotlarda kabul edilen ve uygulanan strateji belgelerinin sonuncusu olan ‘Engellilerin Haklarının Gerçekleştirilmesine Yönelik Incheon Stratejisi’nin (2013-2022), nihai değerlendirilmesine yönelik bir raporlama süreci BM tarafından başlatıldı.

Altmış iki devlet ile birlikte ülkemizin de üyesi olduğu UNESCAP tarafından başlatılan raporlama sürecine katkı sağlayacak ülkelerle teknik süreçleri müzakere etmek üzere, Bangkok merkezli bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. 30 Eylül 2021 tarihinde çevrim içi ortamda Türkiye saati ile 05.00-08.30 saatleri arasında düzenlenen toplantıya engellilik alanındaki ülkemizin odak kurumu olan Genel Müdürlüğümüzü temsilen katılım sağlandı. Her ülkeye söz verilen toplantıda Araştırma, Geliştirme ve İstatistik Dairesi Başkanı Tayyar KUZ tarafından ülkemiz adına kısa bir sunum gerçekleştirildi.

Ülke temsilcilerinin ardından söz konusu raporlama sürecinin işleyişine ilişkin UNESCAP temsilcileri tarafından sunumlarda bulunuldu. Bu kapsamda; 2022 yılında son on yılın değerlendirileceği ve Bakanlar düzeyindeki nihai toplantıda ele alınmak üzere ülkelerin Strateji Belgesi çerçevesinde kaydettiği gelişmeleri raporlama yöntemlerine yönelik bir yol haritası çizildi. Toplantı; soru, cevap ve verilen katkıların ardından sona erdi.

Bu toplantıyı takiben; 10 amaç, 27 hedef ve 62 gösterge ile uygulanması ve izlenmesi planlanan Strateji Belgesi’nin final raporu hazırlıkları kapsamında, ülkemiz tarafından ulusal raporlama süreci Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

Kaynak: https://www.aile.gov.tr/eyhgm

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu