SağlıkTurizm

Balçova Termal Tesisleri Dünyaya Açılmış

Kaplıcalarıyla tanınan Balçova, otelleri, tenis kulübü ve su parkı ile turizmini geliştiriyor. Sağlık turizminin önemli merkezlerinden Balçova Termal Otel’in rezervasyonlarının yüzde 75’i 2014 yılına kadar doldu. 2009 yılında krize meydan okuyarak, bütçe hedeflerinin yüzde 15 üzerine çıkan tesislerde, bu yıl içinse yüzde 7 ile 10 arasında gelir artışı hedefleniyor. Termal tesisler bünyesinde bulunan İzmir’in tek su parkı Aquacity ise, 40 bin metrekare alanda, 4 bin kişilik kapasitesiyle hizmet veriyor.

Şifa sularıyla ünlenen 2 bin 500 yıllık ‘Agamemnon Kaplıcaları’ ile tanınan Balçova Termal Tesisleri, sadece sağlık merkezi olmaktan çıkıp, sosyal yaşam alanı haline geldi. Uluslararası alanda sağlık turizminin önemli tesislerinden biri olarak gösterilen Balçova Termal Tesisleri, bünyesindeki Balçova Termal Otel, İzmir’in tek su parkı Aquacity, Crea Tenis Club, açık ve kapalı restoranlar, açık ve kapalı yüzme havuzlan ile konaklama, eğlence ve tedavinin birarada yapılabildiği ender alanlardan biri olmayı başardı. Ziyaretlerinin yüzde 75’i Norveç, İsveç, Danimarka ve Hollanda’dan gelen tesis, geçen yıl bütçe hedefinin yüzde 15 üzerinde gelir elde etti.

Balçova’da 176 bin metrekare alan üzerinde kurulu tesislerde bulunan 204 oda ve 408 yatak kapasiteli Balçova Termal Otel’de kaplıca ile kür merkezlerinin yer aldığım belirten Balçova Termal Turizm ve Otelcilik Ticaret AŞ Genel Müdürü Turabi Çelebi, tesislerin günlük tedavi kapasitesinin 400 kişi olduğunu söyledi. Çelebi, ‘Tesislerimizde ayrıca 14 bin mertekare seramız var.

Kimyasal kullanmadan, tamamen doğal sebze üretiyoruz. Bunun dışında Balçova Termal Otel’in arkası ormanla kaplı, yürüyüş parkurları var. Buradaki kür konseptinin bir parçası olarak klimaterapi dediğimiz iklim terapisi yapılıyor. Bu tesisler tatil ve sağlığın birarada yaşandığı, hem İzmir halkının günübirlik kullanımına hizmet veren hem de yurt içi ve yurt dışında kür tedavisi amaçlı gelen misafirlere hizmet veren bir tesis. Aynca çok tecrübeli bir ekiple çalışıyoruz” dedi.

Tesis ziyaretçilerinin yüzde 75’inin Norveç, İsveç, Danimarka ve Hollanda’dan geldiğini belirten Çelebi, kış aylarında da Alman turistleri ağırladıklarım dile getirdi. Tesislerin her yaştan insana hitap ettiğinin altım çizen Çelebi, tesislerde sporla tedavinin, gastronomi ile beslenmenin ve iklimle tedavinin birleştirilmiş durumda olduğunu, gelen misafirlerin, hafta sonlan günübirlik turlara katılarak, gerek Çeşme’ye gerekse başka tarihi ve turistik yerlere ziyaretlerde bulunabildiğini söyledi.

Balçova Termal Tesisleri’nin uluslararası alanda ve Türkiye’de tek örnek olduğunun altım çizen Turabi Çelebi, “Avrupa Kaplıcalar Birliğinin ve bilimsel standartlara göre kaplıca kürünün nasıl yapılaması gerektiği anlammda dört dörtlük bir tesis. Tüm programlar, uzman hekim ve uzman terapistlerin, tıbbi masörlerin, hidroterapistlerin kontrolünde yürütülen tedavi programı var. Bu haliyle yapılan tüm tedavilerin başlangıcından sonuna kadar, tıbbi endekslerle, basan oranlan takip edilen, gerçekten Türkiye’de sağlık turizminde öncü bir kuruluş” diye konuştu.

Sağlık turizmi kriz dinlemedi Ekonomik krizin yaşandığı 2009 yılının kendileri için çok iyi geçtiğini vurgulayan Çelebi, “Gelirlerimiz bütçe hedeflerimizin yüzde 15 üzerinde gerçekleşti. Kar hedefimizde ise yaklaşık yüzde 30lara varan bir artış oldu. Geçen yıl kriz senesiydi, tüm dünya ve Türkiye dış turizm anlamında olumsuz etkilendi, Özellikle Ege Bölgesi, İzmir, Çeşme çevresi yüzde 10 ile 14 arasında gelir kaybı yaşadı. Bizimse gelirimiz tam tersine arttı. Doluluk oranlarımız 2008 yılma göre yükseldi. Bu da sağlık turizminin diğer turizm alanlarından farkını açık açık ortaya koyuyor” bilgisini verdi. Çelebi, bu yılın ilk dört ayının da kendileri açısından iyi gittiğini kaydederek, 2014 yılma kadar, tesisin yüzde 75 pazarlamasını bitirdiklerini vurguladı.

Norveç Sağlık Bakanlığıyla dört yıllık anlaşma yaptıklarım anımsatan Çelebi, “Geçen yılın çok iyi geçmesi nedeniyle bu yıl hedefimizi yükselttik. Bu yıl yüzde 7 ile 10 arasında gelir artışı hedefliyoruz. Şu anda bu hedeflerin biraz üzerinde devam ediyoruz” dedi.

Termal SGK’ya dahil edilmeli” Aquacity sezonu açtı Balçova Termal Tesisleri bünyesindeki İzmir’in tek su parkı olan Aquacity, 2010 yaz sezonunu gediğimiz günlerde adı. Yüzme havuzları, sağlıklı yasam merkezi, termal jakuzileri, su oyunları parkıyla yılın 365 günü hizmet veren Aquacity, bu yaz sezonunda da tatile gitme imkanı olmayan ziyaretçileri ağırlayacak. 40 bin metrekare alanda, 4 bin kişilik kapasitesi olan Aquacity’de; 22 adet su kaydırağı, 3 adet kapalı tüp-acık su kaydırağı, 4 adet açıksu kaydırağı, acık su serbest düşüş kaydırağı, 3 kulvarlı kaydırak, tüp kaydırak, burgulu kaydırak, 2 adet acık su kamikaze kaydırağı, 2 adet uzay kasesi, engelliler Icln asansörlü kaydırak, kobra yılanı formunda çocuk su kaydırağı, tavsan formunda çocuk su kaydırağı bulunuyor: 2007 yılının Haziran ayından itibaren kaplıca, kür, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamından çıkartıldığını anımsatan Balçova Termal Turizm ve Otelcilik Ticaret AS Genel Müdürü Turabi Celebi “Bu kararın doğru olmadığını düşünüyoruz. Bizim sosyal güvenlik sistemimizde ilada yapılan tedavilerin hemen hemen tamamı ödeniyor. Oysa ki bizim gibi, kaplıca kür merkezleri, uyguladığımız tedavi metodu, fizik tedavi, rehabilitasyonla kaplıca kürün entegrasyonu İle ilaçsız tedavi yöntemi, ilaçlı tedavileri ödeyen bir sistemin, ilaçsız tedavileri ödemesi de bize göre şart. Bu toplum sağlığını ilgilendiren bir konu. Biz buna önleyici tıp hizmetleri diyoruz, yani insanları hastalanmadan önce, sağlıklı yasam alanlarını sağlayarak, sağlıklarını korumayı amaçlıyoruz. Hastalanmış ise, ilaç kullanmadan, llac kullanıyorsa da ilaç kullanımını düşürecek bir tedavi modeli uyguluyoruz. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmış tedaviler. Norveç Sağlık Bakanlığı buraya gelen hastaların uçak biletlerinden konaklamasına, yeme içmeye kadar her şeyi karşılarken, kendi sosyal güvenlik sistemimizde masraflar karşılanmıyor” dedi.

Yaşadıkça

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu