Haberler

Bedensel Engelli Mehmet, İşitme Engelli Anne ve Babasına Ses Oluyor

Malatya’dan, deprem felaketinin ardından İzmir’e gelip, bir yakınlarının yanına yerleşen işitme engelli Nurşen ve Vahap Yağlıpınar çifti, yüzde 98 bedensel engelli çocukları Muhammed Mehmet’e destek olurken, oğulları da işitme engelli anne ile babasına ses oluyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri ağır hasar gören işitme engelli Vahap-Nurşen Yağlıpınar çifti, yüzde 98 bedensel engelli oğulları Muhammed Mehmet ile İzmir’e gelip, bir yakınlarının yanına yerleşti. Kas hastası olduğu için kol ve bacaklarını kullanamayan Mehmet’e ailesi destek olurken, Mehmet de işitme engelli anne ile babasına ses oluyor.

“Tüm Düzenimiz Bozuldu”

İşaret dili ile konuşan Vahap Yağlıpınar, Malatya’da temizlik işçisi olduğunu, çalıştığı kreşin yıkılması sonucu işsiz kaldığını söyledi. Zor zamanlardan geçtiklerini belirten Yağlıpınar, oğulları Mehmet’in akülü tekerlekli sandalyesinin enkazda kaldığını belirtti.

Vahap Yağlıpınar, oğlu Mehmet’in iletişim konusunda kendilerine destek olduğunu belirterek, “Tüm düzenimiz bozuldu. Zor zamanlardan geçiyoruz. Ailem ile burada hayata tutunmaya çalışıyoruz” dedi. Nurşen Yağlıpınar da oğlu Mehmet’in fizik tedavi almayı sürdürmesi gerektiğini belirtip, İzmir’de yeni bir düzen kurabilmek için iş aradıklarını söyledi.

“Dertlerini Anlatamıyorlar”

Depremzede aileye destek olmaya çalışan 32 yaşındaki Burcu Fırat da şunları anlattı:

“Eşim ile Vahap Bey, minibüste karşılaşmış. Vahap Bey, nereye gideceğini bilmiyormuş; sonrasında ailenin tamamının engelli olduğunu öğrendik. İzmir’de bir tanıdıklarının yanında kalıyorlar. Aileye yardımcı olmaya çalıştık. Engelli oldukları için tam olarak sorunlarını anlatamıyorlar. Destek alabilmeleri için İl Nüfus Müdürlüğü’ne götürdük. Fakat Yağlıpınar ailesinin kaydı Malatya’da oturdukları evde görünmüyor. Muhtar ve komşuları uzun yıllardır o evde oturduklarını doğruluyor ancak sistemsel sorunun çözülmesi gerekiyor”

DHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu