Haberler

Bolu’da 4,8 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi!

AFAD’ın verilerine göre saat 13:55’te merkez üssü Bolu olan 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul, Ankara ve Düzce’den de hissedildi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı depreme ilişkin mesaj paylaştı. Depremin ardından Bolu Valisi Erkan Kılıç ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya deprem sonrası herhangi bir olumsuzluk olmadığını bildirdi. Öte yandan Bolu Valiliği, ilde eğitime 1 gün ara verildiğini duyurdu.

AFAD’dan yapılan açıklamada “Bolu ilimizde saat 13:55’te 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi” denildi. Depremin derinliği 8,13 kilometre olarak açıklandı.

“İstanbul, Ankara ve Düzce’den de Hissedildi”

Bolu’daki deprem İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya ve Düzce’den de hissedildi. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı depreme ilişkin mesajlar paylaştı.

“İstanbul ve Bolu Valilerinden Açıklama”

Bolu Valisi Erkan Kılıç deprem sonrası “İlimizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı, tarama sürüyor” dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “13:55’te Bolu merkezli AFAD verilerine göre 4,8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Deprem nedeniyle İstanbul’da herhangi bir olumsuz durum ihbarı alınmamıştır. Allah ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun” mesajını paylaştı.

AFAD Başkanı Sezer: “Olumsuz Bir Durum Bulunmamaktadır”

AFAD Başkanı Yunus Sezer, “Bolu ilimizde meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Bölgedeki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunarım” mesajını paylaştı.

Prof. Dr. Ersoy: “İzlenmesi Gereken Bir Deprem”

CNN Türk Deprem Danışmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Bolu’da meydana gelen 4,8 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

“1999’da art arda 2 tane deprem olmuştu. Bir tanesi Kocaeli, diğeri Düzce depremi olmuştu. Düzce depremini yaratan fayın Doğu’daki ucu Bolu Dağı’na kadar gelmişti. Bizim bilgilerimiz şunu söyler: Bir bölgede deprem olmuşsa depremi yaratan fay boyunca deprem olursa uzun süre deprem olmaz. Bugün 4,8 büyüklüğündeki deprem Düzce depreminin doğusunda olduğu için izlememiz gerekiyor. 4,8 önemli izlenmesi gereken bir deprem olarak duruyor.

Büyük deprem olmadan öncü depremi bilme şansımız yok, fakat olduğu yer açısından bir değerlendirme yaptığımızda zaten 4,6 ve 4,8 büyüklüğündeki depremler geçtiğimiz yıllar içerisinde oldu. O zaman da aynı şeyi söyledik. Büyük bir deprem beklentisi değil demiştik. Şu anda söyleyebileceklerimiz bunlar.

“Artçılar 1-2 Gün Sürebilir”

“Ortalama bir derinlik. Sığ sayılabilir. İstanbul’dan da hissedildi deniliyor. Sığ olmasının geniş bir çevrede hissedilmesinde büyük bir önemi var. 4,7’nin altında artçılar beklenmekte. 1-2 gün sürebilir. Elbette yıkıcı bir deprem değildir ama hissedilebilir bir deprem. Bunu binalarda hisseden vatandaşların korkması normaldir. Ardından büyük bir deprem bekliyoruz demek değil bu ama alışkanlık olarak 4,5 üzerindeki depremlerde sokağa çıkıp hava almayı gerçekleştiririm.

Adapazarı depremi var. Onun dışında elbette depremler oluyor. Geçtiğimiz aylarda 6 büyüklüğünde deprem olmuştu Düzce’de. Maraş depreminin olduğu yerlere uzak kalabilir ama ülkemizde son aylarda ciddi bir aktivite var. Maraş depremi kendi fay hattı üzerinde değil komşu ülkelerdeki fay zonlarını da rahatsız etti. Doğu Anadolu fay üzerinde değil, onlardan uzak yerlerde bu huzursuzluk. Mutlaka büyük bir deprem gelecektir anlamı yoktur. Malatya’da Kayseri’de olan depremler çok küçük depremler değil. 4,8 büyüklüğünü de küçümsememeyiz”

Depremi, hurriyet.com.tr’den İsmail Sarı’ya değerlendiren Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Doğan Kalafat ise “Çok büyük bir deprem değil. Bolu çevresinde olabilecek depremlerden biri… Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun biraz daha kuzeyinde yaşandı. Yani bu zonun olduğu bölgede küçük bir parçanın kırılması sonucu meydana geldi” dedi. Doç. Dr. Kalafat şöyle devam etti:

“Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun ana kolu daha güneyden geçiyor. Bu deprem biraz daha kuzeyde meydana geldi. Fakat endişe edilecek bir şey yok. Bu deprem hemen akıllara ‘Büyük Marmara depreminin bir işareti mi?’ sorusunu getirebilir. Böyle bir şeyden söz etmek de zor. Bir domino etkisi yapmaz. Zaten bu etki 6’nın üzerinde oluşan depremlerde olabilir. Özetle son deprem Bolu ve çevresinde genelde olan, ufak ve endişeye gerek duyulmayan depremlerden biri…”

“Eğitime 1 Gün Ara Verildi”

Bolu Valiliği, Twitter’dan yaptığı açıklamada “İlimizde bugün yaşanan 4,8 büyüklüğündeki Deprem nedeniyle ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında 17.03.2023 Cuma günü bir (1) gün süreyle eğitim – öğretime ara verilmiştir. Ayrıca Kamuda çalışan engelli ve hamile personel de idari izinli sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

Hürriyet

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu