Haberler

Çanakkale’de Engelsiz Bir Yaşam Alanı İstiyoruz

Toplumda bazen dışlanan ve hayatın içerisinde var olma mücadelesi veren zihinsel engelli çocuklar sosyal yaşam alanları ile beraber sosyalleşmeliler. Bazı etkinlikler ve spor dalları ile özdeşleşen özel çocuklar ve aileleri birbirini tanıdıkça, özel çocuklar daha fazla arkadaş edinebiliyor. Çanakkale’de bulunan Zihinsel Engelliler Derneği Valilik ve Belediye’nin, derneğe gereken konularda destek olduklarını belirtti.

Konu hakkında kendi çocuğu zihinsel engelli, özel bir çocuğu olan, Çanakkale Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Güngör Sağır, Gündüz bakım evi, kalıcı bakım evi, ve engelsiz bir yaşam yeri istiyoruz. Engelliler için özel bir kafe istiyoruz” diyerek ihtiyaçlarını belirtti.

Güngör Sağır Açıklamasının devamında,” Biz Çanakkale Zihinsel Engelliler Derneği olarak günlük yaşam ve bizden sonraki yaşamda ayakta kalmak, yaşayabilmek sosyal açıdan öz bakım becerilerini geliştirmeleri için yardımcı oluyoruz. Derneğimiz 2008 yılında kuruldu. Çoğunluk Çanakkale merkezde olmak üzere 99 tane üyemiz var. Halk Eğitim ve Gençlik İl Spor Müdürlüğü destekli yardım alıyoruz. Topluluk sayesinde veliler sosyalleşebiliyor.

Kurs yerleri ve spor tesisleri buluyoruz. Belediyemiz yer bulma konusunda bizlere çok yardımcı oldu. Valilikte bize her konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Sesimizi duyurabildiğimiz kadar duyurmaya çalışıyoruz. Gündüz bakım evi, kalıcı bakım evi ve engelsiz bir yaşam yeri istiyoruz. Engelliler için özel bir kafe istiyoruz. Belediye önderliğinde bu kafe yarı özel olarak da kurulabilir. Halkımızın özel çocuklara karşı daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Spor alanında derneğimizin kulüpleri var. Çanakkale Özel Yıldızlar Gençlik spor kulüplerimizden biridir. Benimde özel bir çocuğum var. Çok güzel basketbol oynuyor ve sporla iç içe büyüdü. Çocukları ve aileleri bazı etkinliklerle buluşturarak onların sosyalleşmelerini sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

canakkalegundem.net

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu