Video Galeriİçimizden BiriKültür Sanat

Çankırı’da Görme Engelli Çoban Koyunlara Koro Kurdu

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesinde görme engelli çift çobanlarla korolarını kurdu. Karı-Koca çobanlar çalışıyor, koyunlar müziğe işte böyle eşlik ediyor. Gelin hep birlikte o yüzleri gülümseten görüntülere bakalım…

Çankırı’da yüzde 100 görme engelli çiftçinin bağlama çalarken koyunlarının eşlik etmesi renkli görüntüler ortaya çıkartıyor.

Görme engelli çift koyun korosu kurdu

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine bağlı Kahyalı köyünde çiftçilik yapan yüzde yüz görme engelli Doğan Yurt, Ankara’da aldığı koro eğitiminin anısını koyunları ile yaşatıyor. Aklına koyunları ile koro yapmak gelen çiftçinin söylediği türküye kuzular ‘meleyerek’ eşlik ediyor. Köyde hayvanlarla vakit geçirmek için bulduğu farklı yöntemle eğlenen Yurt, kendisinin “me” sesinin çıkardığında koyunların da eşlik ettiğini ifade etti.

‘Ben çaldım onlar söyledi’

Koyunların kendisine eşlik ettiğini söyleyen Çiftçi Doğan Yurt, “Türk halk müziğine çok meraklı olduğum için çeşitli korolarda bulundum. Yalnız köyde yapacağım bir şey yok diye araştırma içerisine girdim. Koyunların da kuzulama zamanıydı, onlarla yapmak istedim. Sazı elime aldım, içlerine oturdum. Ben çaldım, onlar söyledi. ‘Aman mor koyun me’ler gelir’ derken, ‘me’ dediğim zaman onlar da sanki beni dinliyormuş, anlıyormuş gibi ‘me’ diye eşlik etti. Ortaya da çok güzel bir görüntü çıktı” dedi.

Kaynak: İHA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu