Haberler

Engelli Sağlıkçılar Atama Bekliyor

CHP’li Süleyman Girgin engelli sağlıkçıların atama beklediğini belirterek; Kur korumalı mevduata, hazine garantilerine para ayıran iktidar, engellilerin istihdamına kaynak ayıramıyor mu” diye sordu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin engelli sağlıkçı atamalarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi vererek TBMM gündemine taşıdı.

“KAMUDA YÜZDE 3 ENGELLİ ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU VARDIR”

“EKPSS üzerinden yılların yığılan eksikliğini kapatacak şekilde ve 39 branşı da kapsayan engelli sağlıkçı ataması hemen yapılmalıdır” diyen Girgin şu açıklamada bulundu: “Kamuda engelli personel çalıştırma yükümlülüğü 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53. maddesinde düzenlenmiştir. Bu kanunda “Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. % 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır” demektedir.

3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”in ardından 2012’den günümüze kadar yapılan EKPSS sınavı bireylerin kamuda istihdam edilmesi amacıyla yapılan bir sınavdır.

Engelli sağlıkçılar hakkında CİMER’e yapılan 2205300473 sayılı başvuruya, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kadro ve Terfi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen yanıtta “Engelli personel alımları, Bakanlığımıza ihdas edilen kadro imkanları ölçüsünde, hizmet gerekleri ve ihtiyaçları ile ilgili kurumlarca belirlenen nitelik kodları dikkate alınarak yapılabilmektedir” cevabı verilmiştir.”

“ENGELLİ SAĞLIKÇI ATAMASI HEMEN YAPILMALIDIR”

Kamudaki engelli istihdamı açığı acilen kapatılmalıdır. Kanun bunu emrediyor. Kur korumalı mevduata, hazine garantilerine para ayıran iktidar, engellilerin istihdamına kaynak ayıramıyor mu?

Engelli sağlıkçılarımız atama bekliyor. İktidar seslerini duymuyor. CHP iktidarında kanun ne emrediyorsa, hemen yapılacak, keyfilik son bulacaktır. Engelli sağlıkçı atamaları yapılacaktır.”

GİRGİN’İN BAKAN KOCA’YA SORDUĞU SORULAR

  • Sağlık Bakanlığı EKPSS üzerinden kamu hastanelerine engelli personel alımı yaparken 39 branştaki eksik personel ihtiyacını hangi kriterlere göre belirlemektedir?
  • Sağlık Bakanlığı 2012’den günümüze kadar yapılan EKPSS Sınav Sonucuna göre bünyesinde, hangi nitelikli kodlarda kaç sağlıkçı istihdam etmektedir?
  • Sağlık Bakanlığı EKPSS dışındaki yöntemlerle (İŞ-KUR vb.) kura ile aldığı engelli temizlik ve güvenlik personellerini ve engelli işçileri de %3 engelli sağlıkçı kontejanına dahil etmekte midir?
  • 2017-2022 yılları arasında Engelli sağlıkçı alımına hiçbir kılavuzda yer verilmemiştir. Bunun nedeni nedir?

Sağlık Bakanlığı’nın EKPSS üzerinden yılların yığılan eksikliğini kapatacak şekilde ve 39 branşı da kapsayan engelli sağlıkçı ataması için bir çalışması var mıdır?

Evrensel

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu