Engelli HaklarıHaberler

Engellilerin En Büyük Talebi İstihdam

Engellilerin sıkıntıları pandemi sürecinde daha da arttı. CHP’li Gürer, kamuda engelli kotasının yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıkarılmasını ve engelli öğretmen, sağlıkçı, memur atamalarının yapılmasını istedi. Gürer, “Engelliler yaşamlarını idame ettirebilmeleri için iş istiyorlar” dedi.

PANDEMİ süreci, zaten büyük sıkıntılar yaşayan engelli bireyleri daha da fazla etkiledi. Onların yaşadığı sorunları gündeme getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde binlerce engellinin pandemi sürecinde sorunları daha da artmıştır. Ekonomik buhran engelliler için de yaşamı zorlaştırmıştır” dedi.

Hastalık riski nedeniyle engellilerin, önemli ölçüde evlerine kapanmalarına yol açtığını söyleyen Gürer şu noktalara dikkat çekti: “Engelliler için farklı dönemlerde yoğun önerme ve çalışmalara karşın sorunları ne yazık ki devam etmekte. 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun’da, engellilerin yaşamını kolaylaştıracak düzenlemelerin geçen 15 yılda uygulamaya konulmaması da sorunların devamına neden olmakta.”

CHP’li Gürer, 2005 yılında çıkan kanunun kamu kurumları ve belediyelere yüklediği sorumluluklar olduğunu hatırlatarak “7 yılda bitmesi gerekirken süre uzatmaları verilen çalışmalar dahi 15 yılda tamamlanmadı. Bazı okullarda engelli giriş çıkışına yönelik düzenlemeler dahi halen bitmedi. Ne yazık ki bu bağlamda da yapılması gereken çok iş var” dedi.

ÖĞRETMEN VE SAĞLIKÇILAR ATANMAYI BEKLİYOR

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Atanamayan engelli sağlıkçılar, öğretmenler ve memurların atama beklediğini belirten Gürer şöyle dedi: Kamuda engeliler için ayrılan yüzde 3’lük kota yüzde 6’ya çıkarılmalı. Bu konuda kanun teklifi verdim. Engelliler yaşamlarını idame ettirebilmeleri için sağlanan kısmi desteklemeler yerine iş istiyorlar. Çalışmak istiyorlar. Sosyal yaşamın içinde olmak istiyorlar. Engellilerin çalışma ve sosyal yaşamda olma hakları için kamuda yeterli istihdamın sağlanması şarttır.”

***

İşitme cihazlarını SGK ödemeli

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, engelliler için acilen uygulanması gerekenleri şöyle özetledi:

✔ Tüm kamu kuruluşları engelli erişimine uygun girişlere sahip olmalı.
✔ Kaldırımlar tekerlekli sandalye geçişine uygun hale getirilmeli.
✔ Görme engelliler için kaldırımlardaki sarı levhalar kalıcı olmalı.
✔ Bu levhaların engelli yolu olduğu diğer yurttaşlar da aktarılmalı.
✔ Dini bayramlarda engellilere de ikramiye verilmeli.
✔ İlaç ve teknik donanım gibi giderleri için de düzenleme yapılmalı.
✔ İşitme engelli bireyler için işitme cihazının ücretini SGK karşılamalı.

birgun.net

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu