Sağlık

Felçten Kurtaran Pilli Tedaviler

Uzmanlar, beyin ve omurilik kaynaklı çeşitli hastalıkların etkilerini azaltmak için pil tedavilerine başvurulabildiğini açıklayarak “Beyin pilini özellikle Parkinson hastalığı (titrek felç olarak bilinir halk arasında) olmak üzere, esansiyel tremor (titreme hastalığı), distoni (istemsiz kas spazmı) hastalarında sıklıkla uygulamaktayız. Yine nöropsikiyatrik hastalıklarda da son yıllarda kullanılıyor” dedi.

Beyin Omurga ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kılıç, “Sadece beyin pili değil, omurilik pili, mesane pili, epilepsi pili gibi diğer tedavilerimiz de var. Yani pil dediğimizde sadece beyin pili akla gelmemeli. Örneğin omurilik pilini, belden, boyundan defalarca ameliyat geçirmiş ama yapılacak başka bir şey olmayan şiddetli ağrı şikayeti olan hastalarda kullanabiliyoruz. Ayrıca diyabetik nöropati, damarsal patolojilerde (burger hastalığı gibi), ya da fantom hastalığı dediğimiz hayalet ağrılarda; bütün ağrı tedavilerini denenmiş ve sonuç alınamamış kanser hastalarında da ağrıları kesmek için oldukça işe yarayan bir tedavi şekli. Açık ya da kapalı yöntemle omuriliğin üzerine bir kablo yerleştiriyoruz. Bu kablo, beyne çıkacak ağrı duyusunu omurilik düzeyinde kesiyor. Pili de genellikle kalça kemiğinin üzerine yerleştiriyoruz. Omurilik pilinin çalışma mekanizması, gövdemizdeki ağrı duyusunun duyusunu beyne iletimini omurilik düzeyinde kesmek şeklinde oluyor” diye konuştu.

Omurilik pili tedavisinin her hastaya uygun olmayacağının da altını çizen Doç. Dr. Mustafa Kılıç, suistimal edilebilecek bir konu olduğuna da işaret ederek şu uyarılarda bulundu:

“Bütün felçli hastalara pil takalım, böyle bir tedavi değil. Buradaki asıl amaç, ağrıyı dindirmek olmalı. Bunun yanında motor fonksiyonlarında da bir kazanım, iyileşme beklediğimiz hastaların ise tamamen felçli olmaması gerekiyor. Yani kollarında, bacaklarında, bir miktar hareket olan hastalarımız için daha uygun. Beyin hasarı olan hastalarda yapmamız doğru değil. Çünkü oradaki asıl problem, beyindeki hasardır, omurilikten iletiyi kesmemiz hastaya bir şey katmaz. Ayrıca hastanın omuriliğinde ameliyatlık bir durum varsa, kesinlikle bu tedavi uygulanmaz. Önce, hastanın asıl sorununu çözmek gerekir”

Güneş

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu