Kültür Sanat

Görme Engelli Öğrenciler Levent Üzümcü’yle Buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, “Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi” adlı oyunu, Beyaz Baston Haftası’nda Bayrampaşa Özgem Görme Engelliler Birimi’nde beyaz baston eğitimi alan öğrenciler için sahneledi. Görme engelli öğrenciler, oyunda rol alan Levent Üzümcü ile bir araya geldi.

İBB Engelliler Müdürlüğü Bayrampaşa Özgem Görme Engelliler Birimi’nde beyaz baston eğitimi alan doğuştan ve sonradan görme yetisini kaybeden öğrenciler, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla 8 Ocak’ta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenen Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi adlı oyunu izledi.

Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu farklı yaş gruplarından görme engelliler, oyun öncesinde Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi’nde rol alan Levent Üzümcü’yle tanışıp sohbet etti.

Oyunu izlerken çok keyif aldıklarını, oyunun içine rahatlıkla girebildiklerini dile getiren görme engelli öğrenciler, İBB Şehir Tiyatroları’nın beğeniyle izlenen oyunu Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi’nde tiyatro salonlarıyla tanışmanın heyecanını yaşadıklarını söylediler.

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL İBB ŞEHİR TİYATROLARI’NIN OYUNLARI SESLİ BETİMLENDİ

İBB Şehir Tiyatroları, oyunlarını engelliler için daha ulaşılabilir hale getirmek için repertuvarındaki 4 yeni oyununun sesli betimlenmiş kaydını İBB Sesli Kütüphane’ye kazandırdı.

Görme engelliler, İBB Kütüphane ile Müzeler Müdürlüğü’nün desteği ve Sesli Betimleme Derneği’nin iş birliğiyle sesli betimlemesi yapılan Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Hayat Der Gülümserim, Kısraklı Kadın ve Rüya oyunlarına İBB Sesli Kütüphane’den ulaşabilecek.

ANKA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu