Eğitim

Hatay’da, “Haklarımı Öğreniyor Güçleniyorum” Eğitimi Düzenlendi

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Engelsiz Dünya Federasyonu, Engelliyim Engel Tanımam Derneği binasında ‘Haklarımı Öğreniyor Güçleniyorum’ eğitimi düzenledi. Eğitime, Federasyon Başkanı Serhat Gökpınar ve yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Engelliyim Engel Tanımam Derneği Başkanı Kamil Göçmen, İbrahim Yıldız, federasyon üyeleri ve pek çok engelli birey katılım gösterdi.

Eğitim öncesi açıklama yapan Engelsiz Dünya Federasyonu Başkanı Serhat Gökpınar, Engelli bireylerin haklarını öğrenmesi ve güçlenmesi, doğru hak mücadelesinin, herkes için eşit ve adil bir dünya yaratabilmede önemli bir adım olduğunu söyledi.

“Engellilik” tanımının yanlış bilindiğine vurgu yapan Gökpınar; “Hepimizin yanlış yaptığı bir şey var, o da engelli tanımını sürekli yanlış yorumlamak. Her birimiz birer engelli olarak engellinin tanımını güzel yaparsak ve ona göre güzel uygulamalar istersek çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Engellilik, bireyin bedensel veya zihinsel farklılığı nedeniyle toplumun dışında kalması değil, toplumu oluşturan bireylerin yaptığı uygulamalar sebebiyle hayata eşit katılamamasıdır” dedi.

Yollarda yürürken kaldırımların tam ortasında ağaçlar olduğu için bir engelli yürüyemiyorsa bu yolu yapanın sorunu olduğunu ifade eden Gökpınar “Herkes iki ayağı ile yürümek, iki gözüyle görmek zorunda değil. Toplumun, yaşayan tüm bireylerin eşit şekilde yaşayabileceği şekilde biçimlendirilmesi gerekiyor. Kaldırımların, yolların ona göre olması gerekiyor. Bilgiye erişimin ona göre olması gerekiyor. Her şeyin tüm bireylere ulaşabileceği şekilde olması gerekiyor, o zaman engellilik bir nebze olsun ortadan kalkmış olur. Engelli bireylere yaklaşım konusunda hepimizin dikkat etmesi gerekiyor. İnsanlar normali, ‘tipik’ bir insan olarak görüyor, duyan, koşan, gören… Bize göre normal; toplumda yaşayan her bireydir. Bizi toplumdan dışlandıran anlayış, sağlamcı anlayış, toplumdaki her şeyi belli insan profiline göre dizayn eden anlayıştır” şeklinde konuştu.

Eğitimde engellilik alanında uzman olan Coşkun Gök ve Şenay Keçeci, engelli bireylerin haklarının güçlendirilmesiyle ilgili detaylı bilgiler verdiler.

İskenderun Engelliyim Engel Tanımam Derneği Başkanı Kamil Göçmen de, böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, federasyon yetkililerine teşekkür etti.

iskenderun.org

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu