DünyaSağlık

İngiltere’de Kanser Aşısı Kullanıma Sunuldu

Dünyada bir ilk… İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), “kanser aşısını” kullanıma sundu. Uygulaması 7 dakika süren kanser önleyici aşı ile tedavi süresinin yüzde 75’e kadar kısalması bekleniyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’dan (MHRA) onay aldı. Onayın ardından yaptığı açıklamada, immünoterapi atezolizumab ile tedavi edilen yüzlerce uygun hastaya “deri altı” enjeksiyonunun yapılacağını ve bu tedavinin kanser ekiplerine daha fazla zaman kazandıracağını belirtti.

West Suffolk NHS Foundation Trust’ta danışman onkolog olarak çalışan Dr. Alexander Martin, aşının sadece 7 dakikada uygulanabilirliğine dikkat çekti ve faydalarını şöyle sıraladı:

“Bu onay, hastalarımıza daha kolay ve daha hızlı bakım sunmamızın yanı sıra ekiplerimizin de gün boyunca daha fazla hastayı tedavi etmesine olanak tanıyacak”

“Şu anki tedavi nasıl?”

Kanser hastaları yaşamlarını uzatan immünoterapi atezolizumab’ı ilaç transfüzyonu yoluyla doğrudan damarlarına alıyor. Bu uygulama 30 dakika ile 1 saat arasında sürüyor. Atezolizumab, hastanın kendi bağışıklık sistemini kanserli hücreleri arayıp yok edecek şekilde güçlendiren bir immünoterapi ilacı. Akciğer, meme, karaciğer ve mesane olmak üzere kanser türlerine transfüzyon yoluyla veriliyor.

NHS, İngiltere’de her yıl immünoterapi tedavisine başlayan 3.600 hastanın birçoğunun kanser aşısına geçmeyi beklediğini açıkladı.

Reuters

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu