Spor

İşitme Engelli Milli Güreşçi, Olimpiyatlarda Altın Madalya Almaya Odaklandı

Spor kariyerinde Avrupa ve dünya şampiyonluğu bulunan işitme engelli milli güreşçi Kürşat Kiraz, hedef yükselterek olimpiyatlarda altın madalya almaya odaklandı. Sakarya’da 24 yıl önce başladığı güreşte 2006’da milli takıma seçilen 34 yaşındaki Kiraz, 2010 yılında gençler grekoromende Avrupa şampiyonluğu, 2 yıl önce İstanbul’daki İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın, geçen yıl Brezilya’da yapılan 24. İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen ile serbest kategorilerinde gümüş ile bronz madalya elde etti.

Son olarak eylül ayında Kırgızistan’da düzenlenen 7. Dünya İşitme Engelliler Büyükler Güreş Şampiyonası’nda ikinci sırayı alan Kiraz, bu organizasyondan Türkiye’ye madalyayla dönen dört sporcudan biri oldu.

Japonya’da 2025’te düzenlenecek İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda (Deaflympics) altın madalya kazanarak başarısını taçlandırmak isteyen Kiraz, çalışmalarını yoğun tempoda sürdürüyor.

“Şampiyonluk için elimden gelen gayreti gösteriyorum”

Beden eğitimi öğretmenliği yapan yüzde 62 işitme engelli Kürşat Kiraz, güreşe 1999 yılında başladığını söyledi. Gümüş madalya elde ettiği Kırgızistan’daki şampiyonanın güzel bir ambiyansta gerçekleştiğini dile getiren Kiraz, “Takım halinde dünya şampiyonu olduk. Tarihteki en büyük başarıyı elde ettik. Bu başarıda katkım olduğu için mutluyum. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı’mız Kerim Vural Bey’in de bizlere verdiği motivasyon, oralara gelmemizi sağladı” dedi.

Kiraz, Dünya Şampiyonası’ndan önce Haliç Su Sporları Kulübü ile anlaştığını aktararak, “Hasan Morgül başkanımızın bana verdiği destek, beni daha da hırslandırdı. 2025 yılında yapılacak Tokyo İşitme Engelliler Yaz Olimpiyat Oyunları’nda bana inancı tam. ‘Senden sadece şampiyonluk bekliyoruz’ dedi” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat şampiyonluğuna odaklandığını, çalışmalarını bu doğrultuda yoğun tempoda sürdürdüğünü anlatan Kiraz, “Şampiyonluk için elimden gelen gayreti gösteriyorum. Çalışmalarımı ara vermeden sürdürüyorum. Hedef; kesinlikle şampiyonluk. Buna inanıyorum ve şampiyon olacağıma eminim. Desteklerinden dolayı kulüp başkanımız Hasan Morgül’e, antrenörümüz Tevfik Keleş ve Sakarya Gençlik ve Spor Müdürü Nevzat İnanç’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kiraz, beden eğitimi derslerinde öğrencilere güreşle ilgili videolar izlettirerek, sporu tanıttığını sözlerine ekledi.

AA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu