Haberler

İstanbul’da, Yaşlı Bakım Evinde Skandal Görüntüler: Şahıs Gözaltına Alındı!

İstanbul Büyükçekmece’de Özel Gözlem Engelli Bakımevi’nde kaydedilen görüntülerin sosyal medyada yayınlanması infial yarattı. Bakımevi çalışanı bir şahsın hastaya adeta işkence eder gibi davranışları tepki çekti. Skandal görüntülere ilişkin Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada da idari soruşturma başlatıldığı belirtilerek bakımevinin faaliyetlerine son verildiği duyuruldu. İnfial yaratan görüntülerle ilgili gelen son bilgilere göre bakımevi çalışanı N.C. de gözaltına alındı.

İstanbul Büyükçekmece’de Özel Gözlem Engelli Bakımevi’nde çalışan bir şahsın yatalak bir hastaya yaptığı işkence görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medyada paylaşılan ve hızla yayılan görüntülerde çalışanın hastalara yaptığı işkence yer aldı. Bakımevi çalışanının yatalak hastaya kötü davranarak dalga geçtiği anlar kayda alındı.

Hemşire, hastanın başına geçerek “Doğru söyle, beni seviyor musun?” diyerek hastanın yüzüne tokat attı. Görüntüler üzerine Büyükçekmece Başsavcılığı harekete geçti. Konuya ilişkin soruşturma başlatıldı.

“İdari Soruşturma da Başlatıldı”

İnfial yaratan görüntülere ilişkin İstanbul Valiliği tarafından da açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24.07.2023 tarihinde Büyükçekmece ilçemizde faaliyet gösteren Özel Gözlem Engelli Bakımevinde çekildiği tespit edilen görüntüler üzerine idari soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma çerçevesinde olayın yaşandığı engelli bakım merkezinin faaliyetlerine son verilmiş olup merkezde kalan engellilerimizin, çevrede bulunan uygun bakım evlerine yerleştirilmeleri kararı alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari süreç devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

“Şahıs Gözaltına Alındı”

İnfial yaratan görüntülerle ilgili gelen son bilgilere göre bakımevi çalışanı N.C. gözaltına alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da skandala ilişkin basın açıklamasında bulundu. Bakanlık şu ifadelere yer verdi:

“Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan İstanbul’da özel bir bakımevinde görev yapan personelin hastaya hakaret ettiği ve şiddet uyguladığı görüntülerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Silivri’de özel bir bakımevinde meydana gelen olayın paylaşılmasının ardından İl Müdürlüğümüze bağlı ekipler ivedilikle ilgili bakım merkezine giderek gerekli incelemelerde bulunmuştur. Görüntülerde yer alan personelin iş akdi özel bakım merkezi tarafından derhal feshedilmiş, ayrıca söz konusu şahıs ile ilgili olarak tarafımızdan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Olayın gerçekleştiği özel bakım merkezinin idari soruşturma tamamlanana kadar kapatılmasına, hizmet alan vatandaşlarımızın güvenli kuruluşlara sevk edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Sabah

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu