Dünya

İsveç’te, Şahin Tekin ve Engelli Oğlunun Özgürlüğe Kaçışı

Geçtiğimiz ay zihinsel engelli oğluyla İsveç’e giden Şahin Tekin, iyi bakılmadığı gerekçesiyle oğlu İsveç polisi tarafından alıkonmak istendiğinde şok geçirdi. Baba Tekin bir kaçış planı yaparak önce Finlandiya’ya sonra da Türkiye’ye geçti. Şahin Tekin, “Türkiye’de demokrasi ve insan hakları yok diyenler haindir” dedi.

Muğla’nın Marmaris İlçesinde yaşayan İsveç vatandaşı Şahin Tekin, zihinsel engelli oğlu Yunus Tekin ile yıllar sonra gittiği Stockholm’de hayatının şokunu yaşadı. İsveç polisi tarafından, “Zihinsel engelli oğlunuz 53 yaşına kadar Türkiye’de iyi eğitim alamamış kendisi İsveç devletinin vasisi altında. Onu alacağız” denilerek evlerinde alıkonuldu. Baba Tekin oğlunu polislere teslim etmemek için İsveç’ten kaçırmaya karar verdi. Bir gece oğlunu alarak gizlice önce Finlandiya’ya sonra uçakla Türkiye’ye kaçtı. Havaalanında toprağı öpen Tekin, “Benim anavatanımda demokrasi insan hakları yok diyenler haindir” dedi.

“İsveç’te Evlendiler”

87 yaşındaki Şahin Tekin, 1970 yılında İsveç’te Catrin Winter ile evlendi. Tekin o yıllarda uzun süre yaşadığı İsveç vatandaşlığına geçti. Lüks tekneleri tamir eden Şahin Tekin’in bu evlilikten Davut ve Yunus adlarında iki oğlu oldu. Yunus’un bir süre sonra zihinsel engelli olduğu anlaşıldı ve ne olduysa bundan sonra oldu. 10 yıl evli kalan Şahin eşinin psikolojik sorunları sebebiyle boşanma kararı aldı.

Ayrıldığı zaman oğullarının velayetleri anneye verildi fakat Yunus’un zihinsel engelli olmasından dolayı anne Catrin Winter bakımının güç olacağı gerekçesiyle devlet tarafından yetiştirilmesi için oğlunu sosyal hizmetlere teslim etmek istedi. “Yunus’a ben bakarım” diyen Şahin Tekin, boşandığı eşinin kabul etmesiyle o dönem 7 yaşındaki oğlu Yunus’u alarak Türkiye’ye döndü. Oğlu ile 45 senedir Marmaris’te mutlu bir hayat süren Şahin Tekin, Mayıs ayında oğlu ile İsveç’e gitmeye karar verdi. Stockholm havaalanına inen baba oğul kendilerine ait eve gitti.

“Polisler Birden Eve Geldi”

Ertesi gün kapısını 2 polis ve bir avukat çaldı. Avukat, Tekin’e oğlu Yunus Tekin’in İsveç devletinin vasisi altında olduğunu ifade ederek, “Zihinsel engelli oğlunuz iyi eğitim alamamış. Kendisi İsveç devletinin vasisi altında kendisini alacağız” dedi. Bu sözler karşısında neye uğradığına şaşıran baba Tekin, Türkiye’ye döneceklerini anlatsa da yetkilileri ikna edemedi. Evden bir yere gidemeyecekleri söylenen baba ve oğlun kapısına ayrıca polis ekibi yerleştirildi.

“Evladımı Almalarına Göz Yumamazdım”

Şahin Tekin, yaptığı açıklamada, sözde barış, özgürlük ve demokrasiden bahseden İsveç hükümetinin insan haklarına aykırı bu uygulamasını eleştirerek, “Oğlum Yunus’u Türkiye’de ben büyütüp yetiştirdim. Annesi de İsveç yetkilileri de 45 senedir aramadı. İsveç’e gittik ve haberimiz olmadan alınan kararı öğrenince çok şaşırdık. Şu an oğlumun İsveç hükümetinden yıllardır aldığı yardım paralarına da el konuldu. Herhalde bu paraları besledikleri teröristlere verecekler” diye konuştu.

“Türkiye Çok Güzel ve Özgür Bir Ülke”

“10 gün boyunca gece gündüz uykusuz nasıl kaçacağız diye plan yapmaya başladık. Oğlumu elimden almalarına göz yumamazdım” diyen baba, “Çok şükür evimizdeyiz. Çok daha iyi anladım, Türkiye çok güzel ve özgür bir ülke. Benim anavatanımda ‘demokrasi insan hakları yok’ diyenler haindir. Yıllar önce çıktığım Türk vatandaşlığına yeniden başvuracağım. İsveç insan hakları ve özgürlükten bahsedip duruyor. Ancak anlatıldığı gibi bir ülke olmaktan çıkmış, tanıyamıyorum artık. Bundan böyle oğlumun hakları için Türkiye’de dava açacağım” dedi.

Yeni Asır

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu