Haberler

İZBB’deki Engelli Çalışanlara Yönelik Mobbinge Tepki Gösterildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işletmelerde çalışan engelli işçilere yönelik mobbinge tepki gösteren işçiler, çalışma şartlarının iyileştirilmesini istedi.

Engelli Çalışanların Haklarını Savunma, İzleme ve Geliştirme Platformu (EÇSAV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne (İZBB) bağlı Grand Plaza’da çalışan engelli bir işçinin ağır iş yükü nedeniyle kalp krizi geçirmesine ilişkin Alsancak İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Engelli çalışanlara uygulanan mobbing ve ayrımcılık son bulsun” yazılı pankartı açıldı. Platform adına açıklamayı Ezgi Kılıç okudu.

Yaşanan durumun hem şirket yönetimine hem de Belediye İnsan Hakları ve Personel Birimi’ne iletilmesine rağmen mobbing ve iş yükünün ortadan kaldırılmadığını belirten Kılıç, engelli personelin her türlü ayrımcılık, aşağılanma ve dışlanma biçimiyle cezalandırıldığını söyledi. İnsanca ve onurlu bir biçimde çalışma hakkının da göz ardı edildiğini aktaran Kılıç, “Bizler platform olarak itirazlarımızı defalarca ilettiğimiz halde dilekçelerimiz görmezden gelinmiş, yanıt verilme gereği duyulmamıştır” dedi.

“Köle Değiliz”

Son olarak kalp rahatsızlığı bulunan ve raporunda efor gerektirmeyen işlerde çalıştırılması gereken bir kadın işçinin kalp krizi geçirerek anjiyo yapılmak üzere hastaneye kaldırıldığını kaydeden Kılıç, “Buna rağmen sendika ile yaptığımız görüşmelerde arkadaşlarımızın çalıştığı söz konusu işletme olan Halk Ekmek yönetimi adeta hiçbir şey olmamış gibi davranmıştır. Engelli çalışana, çalışma yaşamında ayrımcılık yapmak BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin açık ihlalidir. Çalışma yaşamında engelli bireye ayrımcılık yapmak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası maddelerinin ihlalidir. Engelli çalışanlar köle değildir” diye belirtti.

“Benzer Olaylar Yaşandı”

Grand Plaza’ya bağlı işletmelerde çalışanların yoğun biçimde benzer durumlarla karşılaştığını vurgulayan Kılıç, “Şirket yönetiminin pervasız tavrı diğer işletmelerde sürdürülmektedir. Engelli ve kadın arkadaşlarımızın uğradıkları mobbing, hakaret, işlerinden edilme tehditleri ve dışlanma sıradan uygulamaya dönüşmüştür. İdari sorumlular hiçbir şekilde önlem almamaktadır. Hem büyükşehir belediyesine hem şirketlerin personel yönetimlerine engelli çalışanları bir kez daha hatırlanması ihtiyacını duyuruyoruz” diye konuştu.

evrensel.net

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu