Spor

Kadın Antrenör, Ampute Kadın Futbol Takımı Kurmak İçin Çalışmalara Başladı

Ampute Futbol 1. Lig takımlarından Mersin Olimpik Yetenekler Spor Kulübü antrenörü Fatma Kara, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ampute kadın futbol takımı kurmayı hedefliyor.

Antrenörlüğünü yaptığı Mersin Olimpik Yetenekler Spor Kulübü’nün erkek takımıyla Ampute Futbol Türkiye Kupası için Van’a gelen Kara, engellileri spor yapmasının önemine dikkati çekti.

Kadınların tüm alanlarda olduğu gibi sportif faaliyetlerde de önemli başarılar elde ettiğini belirten Kara, “Evlerinden çıkamayan engelli kadınlarımız var. Onlara yardımcı olmak, engellerini ortadan kaldırmak için çalışma başlattık. Bunu sosyal sorumluluk olarak görüyorum” dedi.

Futbolla ilgilenmeye başladığında kadınların bu işte ilerlemesi gerektiğine inandığını dile getiren Kara, “Kadınlarımızın ‘Sadece erkeklere mi futbol var. Bize de olsun’ çağrılarını dikkate alarak antrenörlük yapmaya başladım. Mersin’de altyapısını oluşturarak engelli kadınlara ulaştım. İlerleyen dönemde engelli kadınlarımızdan oluşan bir takım kuracağız” diye konuştu.

“Van’da kadın ampute takımı kurma girişiminde bulunacağız”

İmkan verilirse kadınların futbolda da ilerleyebileceğini, güzel başarılar elde edebileceğini ifade eden Kara, şöyle konuştu:

“Kadınlar bu konuda çok istekliler. Mersin’de bedensel engellilerin temsilciliğini de yapıyorum. Sürekli onlarla vakit geçiriyorum. Sorunlarıyla yakından ilgileniyorum. Amputede eksikliği gördüğüm için bu alana yöneldim. Kadın ampute takımlarını kurmayı, onlarla Türkiye ve dünya şampiyonalarında mücadele etmeyi hedefliyorum. Van’da engelli bireylerle görüşme fırsatım oldu. Onlara ampute futbolu anlattım, maçlarımızı izlemeye davet ettim. Maçları izledikten sonra futbola ilgi duydular. İlerleyen zamanlarda Van’da kadın ampute takımı kurma girişiminde bulunacağız”

Özellikle futbolda kadınların da olması gerektiğine inandığını belirten Kara, “Futbol dendiğinde akla genelde erkekler geliyor. Kadınların sahada olması bazen kabullenilmiyor. Bu günlere birçok zorluk çekerek geldim. Futbol içinde zorlukları da barındırıyor. Bazen ‘kadın futboldan ne anlar’ laflarını işitebiliyorsunuz. Bu zorlukları aşmak için buradayım. Bir yerden başlamak lazım” ifadelerini kullandı.

AA

Yaşadıkça

Engelliler Haber ve Bilgi Sitesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu